کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان

عکس و تصاویر کارهای اعتباری لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان در دعا سایت

کشف کارت اعتباری در ایران باستان - لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان

کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان را برای شما عزیزان قرار دادیم . در زمان هخامنشیان نوعی لوح و کتیبه هایی وجود داشت که بر روی آنها اطلاعاتی ثبت می شد . این لوح ها و کتیبه ها بسیار شبیه به کارت های اعتباری امروزی هستند . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با اطلاعاتی درباره کارت های اعتباری در زمان هخامنشیان …

کشف کارت اعتباری در ایران باستان - لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان لوح هایی شبیه کارت های اعتباری در تمدن ایران کشف کارت های اعتباری ایران باستان کشف کارت اعتباری در ایران باستان - لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان کتیبه های باستانی در زمان هخامنشیان کارت های اعتباری هخامنشیان کارت اعتباری در زمان ایران باستان
کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان

کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان,کارت های اعتباری هخامنشیان,کشف کارت های اعتباری ایران باستان,کتیبه های باستانی در زمان هخامنشیان,کارت اعتباری در زمان ایران باستان,لوح هایی شبیه کارت های اعتباری در تمدن ایران

کشف کارت اعتباری در ایران باستان – لوح و کتیبه های اعتباری در زمان هخامنشیان

شکوه تمدن و امپراطوری بزرگ ایران بر کسی پوشیده نیست.

موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو مجموعه‌ای از ۳۰۰ لوح و کتیبه باستانی ایرانی را به سازمان میراث فرهنگی ایران بازگرداند. این کتیبه‌ها گویا حاوی اسنادی هستند که جزئیات مربوط به اقدامات داخلی امپراتوری ایران باستان را نشان می‌دهند. این ۳۰۰ لوح و کتیبه از خاک رس ساخته شده‌اند و روی آنها با خطوط میخی حکاکی شده است و حاوی اطلاعات و جزئیات قلمرو و پایتخت ایران در حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد است.

این لوح‌ها به همراه ده‌ها هزار لوح و کتیبه دیگری بود که در سال ۱۹۳۷ توسط این موسسه خاورشناسی برای انجام مطالعات بیشتر قرض گرفته شده بود.

روی این کتیبه‌ها، اطلاعات و داده‌هایی در رابطه با مقدار جیره غذایی که روزانه به کارگران در مناطق نزدیک اپراطوری داده می‌شد، ثبت شده است.

درواقع مقامات در آن مناطق این کتیبه‌ها را به پایتخت می‌فرستاند تا میزان پرداختی‌شان به کارگران را ثبت کنند و همچنین از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به نمایندگانی که به این منطقه رفت‌وآمد داشتند را نیز به دست آورد.

چارلز جونز پژوهشگر و کتابدار در موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو و همینطور متخصص لوح و کتیبه می‌گوید: «عملکرد این لوح‌ها به‌نوعی شبیه به قبض و رسید کارت‌های اعتباری است و اطلاعات بسیار پرباری از طریق این کتیبه‌ها ردوبدل می‌شد.»

براساس این کتیبه‌ها جیره غذایی یک کارگر مرد بالغ حدود یک و نیم کیلوگرم جو و نیم کیلو نوشیدنی بود که البته بسیاری از کارگران دو یا پنج برابر این مقدار دریافت می‌کردند و کسانی که از موقعیت اجتماعی بالاتری برخوردار بودند بیشتر از اینها نصیبشان می‌شد.

همچنین از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به اصالت هر کدام از کارگرها و اینکه از چه بخشی از امپراتوری بودند را هم فهمید. مثلا اینکه کارگری که در پایتخت مشغول به کار است از بابل، سوریه، مصر، تراکیه می‌آیند و یا دیگر بخش‌هایی که اکنون جزوی از افغانستان، پاکستان و یا آسیا مرکزی است. قدمت این کتیبه‌ها به اواسط فرمانروایی داریوش اول، یعنی از سال ۵۰۹ پیش از میلاد تا ۴۹۴ پیش از میلاد برمی‌گردد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.