چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند

عکس و تصاویر مجسمه شیرهای سنگی بر بالای سر قبر و مزار مردگان در دعا سایت

چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند

چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند را برای شما عزیزان قرار دادیم . علت و دلیل گذاشتن شیر سنگی بر بالای سر قبر مردگان و درگذشتگان چیست ؟ چرا در قدیم پس از فوت شخص یک شیر سنگی حکاکی شده بر بالای سر وی قرار می دادند ؟ البته ناگفته نماند که شیر سنگی را فقط بر بالای سر قبر افراد مهم و قدرتمند قرار می دادند .

چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند نماد شیرهای سنگی در قبرستان قدیمی گذاشتن شیر سنگی روی قبر افراد قدرتمند علامت و نشانه شیر سنگی در گورستان عکس و تاریخچه شیر سنگی بختیاری شیرهای سنگی در قبرستان چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند
چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند

چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند,شیرهای سنگی در قبرستان,علامت و نشانه شیر سنگی در گورستان,گذاشتن شیر سنگی روی قبر افراد قدرتمند,نماد شیرهای سنگی در قبرستان قدیمی,عکس و تاریخچه شیر سنگی بختیاری

چرا بر سر قبرها نماد شیرهای سنگی قرار می دادند

آیین تدفین و قبر و قبرستان در هر کشور و فرهنگی با هم متفاوتند .این آیین در ایران در دوران پادشاهان و سلسله های مختلف تفاوت مختلفی دارد .استفاده از روش های دفن و ساختن قبر و سنگ قبر بخصوص استفاده از اشکال و حیوانات دیگر در تدفین و سنگ قبر

شیرها همیشه جایگاه خاصی نزد انسان ها داشته اند؛ چرا که این گربه سان بزرگ همیشه نماد قدرت بوده . شیر ها تا جایی مورد توجه قرار گرفته اند که حتی پایشان به گورستان ها هم باز شده. در گورستان کهباد (شهسوار) بختیاری ها می توان حدود ۸۰ نمونه از شیر سنگی ها را دید .

این شیرها از قدرت و وجهه اجتماعی صاحب گور خبر می دهند. هنگامی که وارد قبرستان تاریخی و باستانی کهباد در شهسوار ایذه می شوید ، با انبوهی از شیرهای سنگی یا به قول بختیاری ها «برد سنگی» تاریخی روبه رو می شوید که در کنار یا روی قبرها خودنمایی می کنند .

نمونه شیرهای سنگی لرستان را می توان در همدان ، فارس ، خوزستان ، ایذه ، لالی ،اندیکا ، مسجد سلیمان و شوشتر هم دید . به گفته کارشناسان میراث فرهنگی ، این شیرها احتمالا به دوران مادها مربوط می شوند.

درباره اینکه چرا گذشتگان این شیرهای سنگی را که ساختنشان آسان هم نبوده ، تراشیده اند، نقل قول های متفاوتی وجود دارد. خیلی ها اعتقاد دارند که شیرهای سنگی نماد افراد قدرتمند و با صلابت هستند. برای همین به نشانه قدرتمند بودن فرد متوفا ، بعد از مرگشان روی مزارشان شیر سنگی گذاشته اند. یک عده دیگر هم بر این باورند که شیر سنگی مختص افراد قدرتمند نبوده و روی قبر افرادی که در میان مردم روستا یا شهرشان وجهه خوبی داشته و مورد محبت و علاقه مردم بوده ، کار گذاشته می شد.

اما مهم ترین دلیل وجود شیرهای سنگی بر سر مزارها قدرتمند بودن صاحب قبر است؛ «این افراد دارای درجات مختلفی از نظر مقام و منصب اجتماعی در میان مردم بودند ، افرادی که به طور مشخص قدرتمند تلقی می شدند و بعد از مرگ ، شیرهای سنگی روی قبرهایشان قرار می گرفت. یکی از این افراد ایلخان بوده؛ یعنی کسی که می توانسته ایلش را هدایت کند و بر افرادش مسلط باشد. ایلخان فردی بوده که با قدرت خود ، افراد قبیله اش را رهبری و اختلافات و مشکلات میان مردم را حل می کرده است.»

برد شیرها تندیس‌هایی از جنس سنگ هستند که در گذشته توسط سنگ‌تراش‌های ایل بختیاری در ایران در استان چهارمحال و بختیاری و شمال استان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری، بر آرامگاهِ بزرگانِ قوم خود قرار می‌دادند.

معمولاً اندازه شیرهای سنگی قرار گرفته شده بر روی قبور بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولاً بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوهٔ تراش شیرهای سنگی نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند و شمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.