نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟

شیوه ور وش دفن و تدفین مردگان در عصر آهن در دعا سایت

نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟

نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟

در این پست از سایت باستان شناسی و ذکر و دعاهای قرانی دعا سایت نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟ را برای شما عزیزان قرار دادیم . روش دفن مردگان در دوره عصر آهن چگونه بود ؟ به چند روش مردگان را در عصر اهن دفن می کردند ؟ دفن مردگان به پهلوی چپ و دفن مردگان به پهلوی راست و دفن مردگان به حالت طاقباز از روشهای متداول تدفین و دفن مردگان در عصر آهن بود .

نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟ نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟ شیوه های تدفین مردگان در دوره عصر اهن شیوه تدفین در عصر آهن روشهای متداول تدفین مردگان در عصر آهن دفن مردگان به حالت طاقباز در عصر آهن دفن مردگان به پهلوی راست در عصر آهن دفن مردگان به پهلوی چپ در عصر آهن دفن مردگان تدفین مردگان انواع روشهای تدفین در عصر آهن
نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟

نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟,شیوه تدفین در عصر آهن,روشهای متداول تدفین مردگان در عصر آهن,دفن مردگان به پهلوی چپ در عصر آهن,دفن مردگان به پهلوی راست در عصر آهن,دفن مردگان به حالت طاقباز در عصر آهن,انواع روشهای تدفین در عصر آهن,شیوه های تدفین مردگان در دوره عصر اهن,دفن مردگان,تدفین مردگان

نحوه تدفین مردگان در عصر آهن به چه شکلی بود ؟

تقریباً در تمام قبرها پاهای مردگان خم و یکی از دستها به طرف دهان آورده شده، از این رو معلوم می‌شود عقیدهٔ این مردم چنین بوده که انسان پس از مرگ از بین نرفته و همچنین قرار دادن ظروف، اغذیه و جواهرات اشاره‌ای به زندگی ماوراء زمینی باشد . در طبقه اول تپه حصار، مردگان را به سمت مشرق، جایی که خورشید طلوع می‌کند، دفن می‌کردند . این نشانگر این است که خورشید و آفتاب مورد توجه آنان بودده است . اما صورت مردگان به یک طرف نبوده، به نظر می‌آید که در هر زمانی از روز که می خواستند مرده را دفن کنند، بدنش را به سمت مصرق و صورتش را به سمت جایی که افتاب در آن لحظه آنجا بوده است، قرار می‌دادند . به طور کلی مردگان را به سه شکل دفن می‌کردند :

۱. دفن مردگان به پهلوی چپ : این روش تدفین که تقریباً نیمی از تدفین را در فلات مرکزی به خود اختصاص داده است، شامل سه حالت « خم شده » ، « جمع شده » و « چمباتمه » است . در حالت « خم شده »، تنها دستان مرده ( گاهی یک دست ) را به طرف دهان و سر او قرار داده و او را دفن می‌کنند . در نوع دیگر یعنی در حالت « جمع شده »، همچنان که دستان به طرف دهان و سر جمع شده اند، زانوهایشان هم کمی خم شده اند . اما در حالت « چمباتمه » که به « جمع شده کامل » و « تدفین جنینی » هم معروف است، دستها و پاها کاملاً جمع شده اند، درست همانند جنینی در رحم مادر ( دربارهٔ علت آن در گذشته بحث شد )، به همین دلیل هم به تدفین جنینی معروف گشته است . باید دقت داشت که این نوع تدفین تنها در قبور خمره‌ای رسم نیست و گاهی در قبور حفره‌ای هم دیده شده است .

۲. دفن مردگان به پهلوی راست : این نوع تدفین که خیلی کم در فلات مرکزی ایران رایج بوده است، بیشتر در تپه حصار III مشاهده شده است . در این نوع تدفین حالت دستها معیار خاصی ندارند، گاهی بروی شکم، نزدیک زانوها و گاهی به سمت کوزه‌ها و ظرف‌های دفن شده همراه گور دیده شده است . هنوز اطلاعات دقیقی از علت تمایز این دو نوع تدفین که نوع دوم بیشتر در حصار و در جاهای دیگر کمتر دیده شده، منتشر نشده است .

۳. دفن مردگان به حالت طاقباز : در این نوع تدفین که به ندرت و حتی کمتر از نوع دوم در فلات مرکزی مشاهده شده، تقریباً بر سه نوع است : طاقباز با پاهای جمع شده به حالت چمباتمه، طاقباز با پاهای به حالت نشسته و طاقباز با پاهای روی هم انداخته شده، تنها چند نمونهٔ انگشت شمار از این نوع تدفین گزارش شده که ان هم در تپه حصار دامغان می‌باشد . ما در اینجا به بعضی از خصوصیات اولین قبر اشاره می کنیم . در اولین نمونه مرده به پشت یا طاقباز دفن شده است، دستها روی سینه و پاها روی هم افتاده است که متعلق به یک مرد بالغ است . در بعضی از این موارد یافت شده هم یکی از دستها زیر چانه قرار داشته است .

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.