منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس

هوای نفس چیست و نحوه مقابله با هوای نفس در دعا سایت

منظور از هوای نفس چیست - آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس

منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس را برای شما عزیزان قرار دادیم . هوای نفس به هوس های باطل و خواهش های شیطانی دل گفته می شود . مسلما تبعیت کردن و پیروی از هوای نفس انسان را به تباهی و گمراهی می کشد . کسی که بتواند به وسیله عقل بر هوای نفس غلبه کند زندگی راحت و آرامی خواهد داشت . برای غلبه کردن و مبارزه با هوس نفس روشهایی وجود دارد . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با آثار و علائم پیروی کردن از هوای نفس و نحوه مبارزه با هوای نفس سرکش …

منظور از هوای نفس چیست - آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس هوای نفس در نهج البلاغه هوای نفس چیست هوای نفس به چه معناست نحوه مبارزه با هوای نفس منظور از هوای نفس چیست - آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس مبارزه عقل و نفس کنترل هوای نفس خواهش دل و هوس باطل انواع هوای نفس آثار تبعیت کردن از هوای نفس
منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس

منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس,نحوه مبارزه با هوای نفس,آثار تبعیت کردن از هوای نفس,هوای نفس چیست,انواع هوای نفس,هوای نفس در نهج البلاغه,کنترل هوای نفس,هوای نفس به چه معناست,خواهش دل و هوس باطل,مبارزه عقل و نفس

منظور از هوای نفس چیست – آثار پیروی از هوای نفس و روش مبارزه با هوای نفس

هوای نفس

میل نفس به شهوت‌های ناپسند و خواهش‌های دل و هوس‌های باطل را «هوای نفس» گویند.

ملاک هوای نفس این است که غریزه کور و مرز ناشناس ارضاء شود و نقطه مقابلش این است که هنگام ارضاء غریزه، عقل به کار گرفته شود.

مخفی نماند این که گفته‌اند: عقل و نفس با هم مبارزه می‌کنند برای آن است که درک مطالب آسان تر شود وگرنه این دو در عرض هم نیستند؛ چرا که، نفس یک سری خواهش‌ها و میل‌ها دارد و عقل، چراغی است که راه را روشن می‌کند و سرانجام قوه تصمیم گیری که یک مرتبه نفس است و از جوهر نفس برمی‌خیزد در بین عقل و تمایلات، تعیین کننده خواهد بود.

«هوی» در لغت به معنای سقوط و افتادن از بالا به پایین است.

«هوای نفس» یعنی میل نفس به شهوت‌های ناپسند، خواهش دل و هوس باطل.( نثر طوبی، شعرانی، ج۲، ص۵۲۶)

راغب اصفهانی می‌گوید:

«هوی»، میل نفس است به شهوت و خواهش‌های نفسانی، گفته شده این حالت را هوی گویند، زیرا صاحبش را در دنیا به هر مصیبتی مبتلا ساخته و در آخرت به هاویه (جهنم) رهنمون می‌کند.

مقصود از هوای نفس

بی‌شک در وجود انسان، غرائز و امیال گوناگونی است که همه آن‌ها برای ادامه زندگی او ضروری است مانند: خشم و غضب، علاقه به خویشتن، علاقه به مال و زندگی مادی و امثال این‌ها و بدون تردید آفریدگار هستی، همه این‌ها را برای همان هدف تکاملی آفریده است.

اما مهم این است که: گاه این‌ها از حد، تجاوز می‌کنند و از صورت یک ابزار مطیع در دست عقل در می‌آیند و بنای طغیان و یاغی‌گری می‌گذارند، عقل را زندانی کرده، بر کل وجود انسان حاکم می‌شوند و زمام اختیار او را در دست می‌گیرند.

این همان چیزی است که از آن به «هوای نفس» تعبیر می‌کنند که از تمام انواع بت‌پرستی، خطرناک‌تر است،‌ بلکه بت‌پرستی نیز از آن ریشه می‌گیرد.( تفسیر نمونه، ج۱۵، ص۱۲۰.)

نفس و عقل

همان‌گونه که گفتیم وجود گرایش‌های مختلف در نفس ضروری است؛ چرا که اصولاً، کمال انسانی فقط با وجود آن‌ها امکان پذیر است. اگر از میل‌های غریزی که فقط ارضاء خود را می‌خواهد و بس، پیروی کردیم بدون آن که فکر کنیم نتیجه بعدی آن چه می‌شود و هدف ما فقط لذات آنی باشد این هوای نفس است.

اما اگر تأثیر آن را در روح و سرنوشت خویش و رابطه با خدایمان، مورد توجه و دقّت قرار دادیم و سپس تصمیم گرفتیم، گرچه تصمیم نهایی ما در نهایت همان باشد که خواسته غریزه است، عمل به چنین تصمیمی دیگر پیروی از نفس و هوای نفس نخواهد بود. چون در این صورت، انگیزه ما فقط غریزه نیست؛ چراکه محاسبه کرده‌ایم و با دقت در نتیجه و آینده کار، راه خویش را برگزیده‌ایم.

در عبارتی کوتاه‌تر ملاک هوای نفس این است که غریزه کور و مرز ناشناس ارضاء شود و بدون کمک گرفتن از عقل و نقطه مقابلش این است که هنگام ارضاء غریزه، عقل به کار گرفته شود.

عقل و غریزه چیست؟

عقل یک نیروی حسابگر است که می‌سنجد این کار مورد نظر، چه تأثیری نسبت به آینده و سرنوشت و آخرت ما دارد. غریزه، محاسبه‌ای ندارد بلکه کششی است مبهم شبیه جذب و انجذاب مغناطیسی که انسان را چشم بسته نسبت به عواقب و آینده کار، به سویی می‌کشاند ولی عقل با آگاهی محاسبه می‌کند و می‌سنجد که این کار، ما را به کجا می‌کشند و نسبت به آینده ما چه تأثیری خواهد داشت و به تناسب این آگاهی و محاسبه و سنجش تصمیم می‌گیرد و به دنبال آن اقدامی می‌کند که نتیجه مطلوبی داشته باشد.

مبارزه عقل و نفس

این که گفته‌اند: عقل و نفس با هم مبارزه می‌کنند و این دو، در مقابل هم تلقّی شده‌اند برای آن است که مطالب به ذهن نزدیک‌تر و درکش آسان‌تر شود و گرنه این دو در عرض هم نیستند؛ چراکه، نفس یک سری خواهش‌ها و میل‌ها دارد و عقل، چراغی است که راه را روشن می‌کند و سرانجام قوه تصمیم‌گیری که یک مرتبه نفس است و از جوهر نفس برمی‌خیزد در بین عقل و تمایلات، تعیین کننده خواهد بود. حال یا آن‌چه را که به قوای غریزی مربوط است ترجیح می‌دهد و یا براساس راهنمایی عقل آن‌چه را که به سعادت ابدی منتهی می‌شود انتخاب خواهد کرد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.