فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب

ثواب و برکات و خواص و ثواب خواندن دعای آیت الکرسی پیش از خواب در دعا سایت

فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب - ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب

فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب را برای شما عزیزان قرار دادیم . آیت الکرسی یکی از آیات زیر مجموعه سوره بقره است . برای آیت الکرسی ثواب و فضیلت های زیادی آورده شده است . خواندن آیت الکرسی قبل از خوابیدن ثواب و برکات فراوانی دارد که در ادامه از دعا سایت توصیه می کنیم همراه ما باشید …

فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب - ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب - ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب خواندن آیت الکرسی پیش از خواب ثواب و فضیلت خواندن آیت الکرسی آیت الکرسی آثار و برکات دعای آیت الکرسی
فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب

فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب,آیت الکرسی,خواندن آیت الکرسی پیش از خواب,ثواب و فضیلت خواندن آیت الکرسی,آثار و برکات دعای آیت الکرسی

فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب – ثواب خواندن آیت الکرسی در خواب

همه ی سوره ها درقرآن کریم دارای نام مخصوصی هستند مانند:حمد،بقره،آل عمران و…اما غالبا آیات سوره های قرآن نام خاصی ندارند وتهنها برخی آیه ها به لحاظ نوعی ویژگی ،دارای نام مخصوصی هستند مانند:آیه ی نور،آیه ی دین،آیه ی ملک….وازآن جمله،آیه ۲۵۵ سوره ی بقره است که با عنوان آیت الکرسی خوانده می شود.آیت الکرسی نام یک آیه است که با« الله لا اله الا هو»آغاز می شود وبا «هو العلی العظیم»پایان می یابد ودوآیه بعد از آن جزء آیت الکرسی نمی باشد

هر چند دربرخی موارد به خواندن آن ها نیز تاکید شده است.در رئایت آمده است که آیت الکرسی پنجاه کلمه دارد ودر هرکلمه پنجاه برکت است وآیع ی یاد شده تا «هو العلی العظیم»پنجاه کلمه می باشد.بنابرآین آیت الکرسی تنها یک آیه است ودر بین آیات ،دارای نام مخصوص به خود می باشد.

آیه الکرسی یکی از بزرگترین و با فضیلت ترین آیات قرآن کریم است. در روایات، برای تلاوت آیه الکرسى، فضایل و برکات بسیار و نتایج مادی و معنوی فراوانی برشمرده شده است. برخی آیات نام خاصی دارند که آن نام، از متن آیه گرفته شده است. مانند کرسی که در آیه ذیل قرار دارد و این آیه، آیه‎الکرسی نامگذاری شده است. در این مطلب برخی از خواص و نتایج تلاوت این آیه را از این روایات ذکر می‎نماییم.

«اللهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الأَرْضِ مَن ذَاالَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ یَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ.»(بقره/۲۵۵)

خداست که معبودى جز او نیست زنده و برپا دارنده است. نه خوابى سبک او را فرو مى‏گیرد و نه خوابى سنگین. آنچه در آسمان‎ها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست. کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟ آنچه در پیش روى آنان و آنچه در پشت سرشان است مى‏داند. و به چیزى از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمى‏یابند. کرسىِ او آسمان‎ها و زمین را در برگرفته، و نگهدارى آنها بر او دشوار نیست، و اوست والاىِ بزرگ .

اهمیت و عظمت آیت الکرسی

رسول اکرم (ص)خطاب به حضرت علی(ع)فرمود:یا علی این آیه را به فرزندان ،همسایگان وهمگان بیاموز ،چرا که این آیه از تمام آیات نازل شده ،با عظمت تر است.

عظیم ترین آیه ی قرآن آیت الکرسی

روزی رسول اکرم(ص) به مردی فرمودند :کدام آیه با عظمت تر است ؟او گفت :خدا ورسول او دانا ترند.سپس پیامبر(ص) دوباره سوال را تکرار فرمودوآن مرد دوباره همان جواب را داد آنگاه پیامبر(ص) فرمودند:عظیم ترین آیه ی،آیت الکرسی است.«علت این که پیامبر چند مرتبه سوال را تکرار نمود ،برای این که اهمیت موضوع،یعنی آیت الکرسی تاکید نمایند»

با عظمت ترین چیز ها غیراز خداوند

رسول خدا(ص)فرمودند:آیت الکرسی وسوره ی توحید ،عظیم تراز همه ی چیز هایی است که دون وپست تر از خداست.

آیت الکرسی موجب تقویت حافظه می گردد

در تفسیر برهان آمده است که :«خواندن آیت الکرسی موجب تقویت حافظه می شود».رسول خدا(ص)فرمود:«هرکس آیت الکرسی را بازعفران درکف دست بنویسد وبعد آن را بلیسد وهفت بار این عمل را انجام دهد،هرگز چیزی را فراموش نمی کند وفرشتگان برای او طلب آمرزش می نمایند».برای تقویت حافظه ،اگر کسی آیت الکرسی را با گلاب وزعفران بنویسد وبعد آن را بلیسد ،برای خوب به حافظه سپردن مفید است {ابته هنگام خوردن باید وضو داشته باشد}.از پیامبراکرم(ص)روایت است که فرمودند:«پنج چیز حافظه را قوی می کند :خوردن شیرینی،گوشت نزدیک گردن،عدس،نان سرد،وخواندن آیت الکرسی»

اگر علم می خواهید آیت الکرسی بخوانید

عالمی می گوید:هرکه علم می خواهد برپنج چیز مواظبت کند:

۱-پرهیز کاری درآشکارا ونهان.

۲-خواندن آیت الکرسی

۳-همیشه باوضو بودن

۴-نماز شب خواندن حتی اگر دورکعت باشد

۵-غذا خوردن به منظور نیرو گرفتن ،نه پر کردن شکم.

نورانیت در قبر

امام صادق(علیه‎السلام) فرمودند: وقتی مؤمنی، ثواب قرائت آیه الکرسى را به اهل قبور هدیه کند، خداوند برای هر حرفى از این آیه، فرشته‎ای قرار می‎دهد که خداوند را براى قاری آن، تا روز قیامت تسبیح کند. و به وى پاداش شصت پیامبر را دهد و خدا در هر قبرى از شرق تا غرب، چهل شمع از نور قرار می‎دهد و قبرهاى آنها را وسعت دهد.

نتیجه قرائت آیه الکرسى

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که فرمودند: هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، چیزى مانع از ورودش به بهشت نخواهد شد، مگر مرگ. (کنایه از این که وقتی مرگش برسد به بهشت می‎رود. البته باید به این نکته توجه کرد که صرف تلاوت این آیه ملاک نیست بلکه در مورد کسی است که مراقب اعمالش است.) و کسی بر قرائت آن، مواظبت نمى‎کند، مگر آن کس که صدیق و راستگو باشد.

از امیرالمؤمنین على(علیه‎السلام) روایت شده است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهى برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیه الکرسى این دعا را مى‎خواند و مى‎فرمود: مسلمانى نیست که این دعا را سه بار بخواند، مگر آن که درخواست خود را به دست آورد.

یا حَىُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت کاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوه المُضطَرین، اَسالُکَ بِانَّ لکَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاکرام، رَحمان الدنیا والاخره و رَحیمها ربِّ ارحَمنى رَحمَهً تُغنینى بِها عَن رَحمهٍِ مِن سِواکَ یا ارحمَ الراحمین

اثر تلاوت آیه الکرسی هنگام خواب

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس آیه الکرسی را در هنگام خواب قرائت کند، خدا او را و خانه‎اش و خانه همسایگانش را، ایمن خواهد کرد.

باعث قبولى نماز می‎شود

از پیغمبر گرامى(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که فرمودند: هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش مورد قبول قرار مى‎گیرد و در امان خدا خواهد بود.

ثواب آیه الکرسى بعد از وضو

از امام باقر(علیه‎السلام) روایت شده که فرمودند: هر کس بعد از وضو گرفتن یک بار آیه الکرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا کند و مقامش، چهل درجه بالا می‎رود.

جهت رفع حاجت

از امیرمؤمنان على(علیه‎السلام) روایت شده است که فرمودند: هر گاه یکى از شما حاجتى داشت، صبح پنج‎شنبه در طلب آن برود، زیرا رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) در دعا گفت: خدایا، در بیرون رفتن امتم در بامداد پنج‎شنبه برکت قرار ده و چون از منزل برون رفت، آیات سوره آل عمران و آیه الکرسى و سوره قدر را بخواند.

قرائت آیه الکرسى بعد از هر نماز

از پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که فرمودند: هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز بخواند، هفت آسمان شکافته گردد و به هم نیاید تا خدا به سوى خواننده‎اش نظر رحمت افکند و پس از آن فرشته‎اى را برانگیزد که از آن هنگام تا فرداى آن روز، کارهاى خوبش را بنویسد و کارهاى بدش را محو نماید.

دفع آفت از مال و جان

امام زین العابدین(علیه‎السلام) نقل مى‎نماید که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: کسى که چهار آیه اول سوره بقره، آیه الکرسى، و دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر این سوره را قرائت نماید، خودش و مالش دچار هیچگونه آفتى نخواهد شد، شیطان به او نزدیک نشده و قرآن را فراموش نخواهد کرد.

امام رضا(علیه‎السلام) فرمود: کسى که به هنگام خواب آیه الکرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر کس آن را پس از هر نمازى بخواند، هیچ گزنده زهردارى به او آسیب نخواهد رساند.

حفاظت از گزندها

امام کاظم(علیه‎السلام) فرمود: هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، به او هیچ گزند و ضرری نرسد.

کفاره گناهان

امام صادق(علیه‎السلام) فرمود: هر کس بعد از نماز جمعه، وقتى که سلام مى‎دهد، حمد را یک بار، سوره توحید را هفت بار، سوره فلق هفت بار، سوره ناس را هفت بار و آیه الکرسى، آیه سخره؛ ان ربکم الله الذى خلق السموات (۱۰) و آیه ما قبل آخر سوره توبه؛ لقد جاءکم رسول من انفسکم را بخواند، کفاره گناهان او از آن جمعه تا جمعه دیگر خواهد بود.

ارزش آیه الکرسى در نماز مستحبى

امام صادق(علیه‎السلام) فرمود: کسى که در هر رکعت از نماز مستحبى خود، سوره توحید، قدر و آیه الکرسى را بخواند، خداوند عمل او را بهترین اعمال خواهد دانست، مگر کسى که مانند او و بیش از او این عمل را انجام دهد.

ذکر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در بستر خواب

از محمد بن مروان روایت شده است که امام صادق(علیه‎السلام) فرمود: آیا به شما گزارش ندهم آنچه را که شیوه رسول گرامى خدا(صلی الله علیه و آله) بود که هرگاه ایشان به بستر خواب می‎رفت، چه مى‎فرمودند؟ گفتم: چرا. فرمود: آیه الکرسى را مى‎خواند و مى‎گفت: آمنت بالله و کفرت بالطاغوت؛ بار خدایا! مرا در خواب و بیدارى‎ام حفظ فرما.

آیه الکرسی، مانع بیمارى

امام رضا(علیه‎السلام) فرمود: کسى که به هنگام خواب آیه الکرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر کس آن را پس از هر نمازى بخواند، هیچ گزنده زهردارى به او آسیب نخواهد رساند.

دورى از بلاها و گناهان

به روایت دیگر، هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد.

آیه الکرسى در تنهایى

از معصوم رسیده است که فرمود: هر کس تنها در خانه‎اى شب را به سر برد، باید آیه الکرسى را بخواند و باید بگوید: بارخدایا! هراسم را آرام کن و ترسم را بیاساى و در تنهایى کمکم کن .

آغاز سفر با آیه الکرسى

امام صادق(علیه‎السلام) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیه الکرسى آغاز کن .

هنگام عزیمت به سفر

از موسى کاظم(علیه‎السلام) روایت شده است: اگر فردى عازم سفر است، بر در خانه‎اش رو به مسیرى که مى‎رود، بایستد و سوره حمد و آیه الکرسى را به سمت مقابل، چپ و راست بخواند.

دعاى بعد از آیه الکرسى

از امام صادق(علیه‎السلام) نقل است که فرمودند: هر کس در سفر، آیه الکرسى را در هر شب بخواند، خود و همراهانش سالم بمانند و سپس بگوید:

اللهم اجعل مسیرى عبرا و صمتى تفکرا و کلامى ذکرا؛ خداوندا! سیر مرا وسیله عبرت، و سکوتم را وسیله تفکر، و سخنم را ذکر قرار ده.

ذکرى براى رفع همّ و غم

از امیرالمؤ منین على(علیه‎السلام) روایت شده است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهى برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیه الکرسى این دعا را مى‎خواند و مى‎فرمود: مسلمانى نیست که این دعا را سه بار بخواند، مگر آن که درخواست خود را به دست آورد.

یا حَىُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت کاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوه المُضطَرین، اَسالُکَ بِانَّ لکَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاکرام، رَحمان الدنیا والاخره و رَحیمها ربِّ ارحَمنى رَحمَهً تُغنینى بِها عَن رَحمهٍِ مِن سِواکَ یا ارحمَ الراحمین

التماس دعا

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.