فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها

خواص طبی و اسلامی گیاه اسپند برای درمان بیماری و دفع چشم زخم در دعا سایت

فواید اسپند در طب سنتی - خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها

فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها را برای شما عزیزان قرار دادیم . اسپند نوعی گیاه است که دارای خواص و فوائد فراوانی می باشد . از اسپند در کشورهای مختلف استفاده های خاصی می شود برای مثال در ترکیه و ایران از اسپند خشک شده برای دفع چشم بد و چشم زخم استفاده می شود یا در کشور مراکش برای در امان ماندن از شر جن و ارواح از اسپند استفاده می شود . اسپند دارای خواص دارویی زیادی نیز می باشد . برای درمان بیماری های خارش و حساسیت و روماتیسم از اسپند استفاده می شود . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با خواص و فوائد گیاه اسپند …

فواید اسپند در طب سنتی - خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها معجزه اسپند کشیدن اسپند فواید اسپند در طب سنتی - خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها فوائد اسپند برای در امان ماندن از شر جن و ارواح طبیع گرم و خشک گیاه اسپند زمان خوردن اسپند برای لاغری خواص درمانی اسپند خواص دانه اسپند برای سلامتی بدن خواص اسپند در لاغری خواص اسپند در طب اسلامی خواص اسپند برای درفع چشم بد جوشانده و دود کردن دانه اسپند اسپند برای دفع چشم زخم اسپند برای درمان بیماری حساسیت و خارش پوست
فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها

فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها,خواص درمانی اسپند,اسپند برای درمان بیماری حساسیت و خارش پوست,اسپند برای دفع چشم زخم,خواص اسپند برای درفع چشم بد,فوائد اسپند برای در امان ماندن از شر جن و ارواح,طبیع گرم و خشک گیاه اسپند,جوشانده و دود کردن دانه اسپند,خواص دانه اسپند برای سلامتی بدن,کشیدن اسپند,خواص اسپند در لاغری,معجزه اسپند,خواص اسپند در طب اسلامی,زمان خوردن اسپند برای لاغری

فواید اسپند در طب سنتی – خواص اسپند برای میکروب کشی و درمان بیماری ها

اسپند از جمله گیاهان دارویی است که با نام اسفند و حرمل نیز شناخته می‌شود و از گذشته‌های دور به‌ عناوین‌ مختلف از جمله ضدعفونی کردن و خوشبو نمودن هوای محل زندگی، دور کردن چشم‌زخم و درمان بیماری‌ها در طب سنتی کاربرد داشته است. در این بخش از دعا سایت به معرفی خاصیت اسپند در درمان بیماری‌ها، مقدار مناسب، طریقه مصرف و عوارض زیاده‌روی در مصرف آن پرداخته‌ایم. با ما همراه شوید.
اسپند (Peganum harmala)
طبع گیاه
 • گرم و خشک (صفراوی)
طریقه مصرف
 • جوشانده
 • تنتور
 • دود کردن دانه اسپند
خواص درمانی
 • خاصیت ضدعفونی، ضدمیکروب و ضدانگل
 • درمان بیماریهای ریه و کبد
 • درمان اگزما، حساسیت و خارش
 • درمان صرع، فلج، جنون، نسیان و سایر بیماریهای سرد دماغی و عصبی
 • درمان شپش سر
 • درمان روماتیسم و سیاتیک
مضرات
 • سقط جنین، سردرد و استفراغ، تضعیف سیستم اعصاب مرکزی
تداخل دارویی
 • قرصهای ضد افسردگی

 
خاصیت اسپند در طب سنتی (طبیعت و خواص درمانی)

طبع اسپند گرم و خشک است. برخی از مهم‌ترین خواص درمانی دانه‌های اسپبند به شرح زیر میباشد:

اسپند دارای خاصیت قارچ کش و میکروب کش قوی است و از این رو همانند خواص عنبر نسارا، دود کردن آن برای ضدعفونی کردن هوای محیط بسیار مناسب است و در بیشتر کشورهای آسیایی از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم کش و کشنده آمیب استفاده می شود.

استفاده از روغن دانه‌های اسپند برای تسکین درد سیاتیک مناسب است.

تقویت نیروی جنسی از دیگر خواص اسپند است.

خاصیت اسپند در طب سنتی، کمک به رفع و درمان بیماری‌های ریه و کبد است. به این منظور، مقداری از دانه‌های اسپند را دم ‌کرده با کمی روغن کنجد مخلوط و میل شود.

اسپند به درمان اگزما کمک میکند، به این منظور می توانید چند دانه اسپند را صبح ناشتا میل کنید.

رفع بلغم، کمک به درمان حساسیت و برطرف نمودن خارش بدن سه خاصیت اسپند در طب سنتی است.

از اسپند در طب سنتی برای درمان سنگینی گوش، کری و پیچیدن صدا در گوش استفاده می‌شود. به این منظور، مقداری از دانه‌های این گیاه را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و به مقدار چند قطره داخل گوش بچکانید.

درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن از فواید درمانی روغن اسپند است.

جدا کردن خلطهای سفت و چسبنده سینه، کمک به درمان سرفه و تنگی نفس از دیگر خواص درمانی اسپند است.

درمان شپش موی سر با اسپند یکی از سریعترین و بی خطرترین روشهای درمان این مشکل است. به این منظور دانه‌های اسپند را آسیاب و در مقداری آب بجوشانید و از آن برای شستن موها استفاده کنید.

خاصیت اسپند در روایات دینی

در روایات اسلامی در مورد کاشت گیاه اسپند و استفاده از آن توصیه هایی شده است.

در حدیثی از پیغمبر اکرم (ص) روایت شده است: از اسپند درخت یا برگ یا میوه‏اى نمی‌روید، مگر آن که فرشته‏ اى بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، و در ریشه و ساقه ‏اش شفا است، و در دانه آن داروى ۷۲ بیمارى نهفته است.

در روایتی از امام صادق(ع) درباره خاصیت اسپند و خواص کندر آمده است:

هیچ ریشه‌ای از گیاه در زمین نمی‌جنبد و هیچ شاخه‌ای در آسمان بالا نمی رود مگر آنکه خدا فرشته ای را ماموریت داده تا آن را به قطعات خرد شده تبدیل کند یا به سرنوشتی که دارد برساند و شیطان (میکروب) از هفتاد خانه‌ای می‌گریزد که در نزدیکی خانه ای باشد که در آن اسپند است و شفا از هفتاد بیماری در اسپند است که آسان ترین آن خوره است، پس دود کردن اسپند را از یاد نبرید.

از محمد بن حکم نقل شده است:

پیغمبرى به خداوند از ترسویى امتش شکایت کرد، خداوند به وى وحى فرمود: دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد میکند.

گیاه اسپند چیست؟

اسپند گیاهی است علفی، پایا و بوته ای که ارتفاع آن تا ۵۰ سانتی متر می رسد. این گیاه دارویی، دارای برگ های فراوان و سبز  است. میوه گیاه کروی شکل و حاوی دانه های قهوه ای مایل به سیاه فراوانی است که بخش مورد استفاده دارویی گیاه است. این گیاه در بیشتر نقاط ایران ازجمله اطراف تهران، قم، قزوین، کرج، تبریز، کرمان، نواحی مختلف فارس، سیستان و بلوچستان، نواحی مختلف خراسان، سمنان، دامغان و حواشی کویرهای ایران می روید.

مقدار و طریقه مصرف اسپند

حداکثر میزان دارویی قابل استفاده از اسپند به عنوان ضد درد، ۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر از جوشانده این گیاه با نسبت ۱ بر ۲۰ گیاه در آب است.

میزان مناسب استفاده از گیاه به صورت تنتور، ۲ تا ۴ میلی لیتر به نسبت ۱ بر ۱۰ گیاه در محلول هیدروالکلی است. 

مضرات اسپند (موارد احتیاطی و منع مصرف)

اگرچه خاصیت اسپند در درمان بیماری‌ها بسیار گسترده است، لیکن عوارض ناشی از مصرف آن را نیز نباید نادیده گرفت. برخی از مضرات اسپند عبارت است از:

استفاده بیشتر از حد دارویی اسپند، ممکن است باعث سقط جنین، استفراغ، دپرسیون و توهم‌زایی شود. 
زیاده‌روی در مصرف اسپند، باعث بروز سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می شود.

مصرف اسپند به دلیل طبع گرم آن برای افراد دارای مزاج گرم (صفراوی) مضر است و این افراد بایستی در مصرف آن احتیاط کنند.

مصرف دانه‌های اسپند برای زنان باردار بسیار مضر است و خطر سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

دود کردن زیاد اسپند برای افراد دچار آلرژی و بیماران مبتلابه آسم مضر است و باعث سردرد، تهوع و تشدید علائم بیماری می‌شود، همچنین دود اسپند در صورت استفاده مکرر حتی در افرادی که زمینه ژنتیکی آسم ندارند نیز می‌تواند موجب حساس شدن ریه‌ها و بروز علائم آسم شود. 

منبع : ستاره

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.