فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار

علت و دلیل و فلسفه روشن کردن شمع بر بالای سر مزار مردگان و درگذشتگان در دعا سایت

فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست - دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار

فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار را برای شما عزیزان قرار دادیم . علت و دلیل اصلی روشن کردن شمع بر بالای سر مزار مردگان و درگذشتگان چیست ؟ در گذشته برای بزرگداشت مردگان و درگذشتگان بر بالای سرش شمعی روشن می کردند . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با فلسفه روشن کردن شمع برای درگذشتگان و اهل قبرستان  …

فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست - دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار فلسفه روشن کردن شمع در گورستان فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست - دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار علت شمع روشن کردن در سر مزار چیست روشن کردن شمع در قبرستان روشن کردن شمع برای مردگان روشن کردن شمع برای اهل قبور دلیل روشن کردن شمع بالای سر مزار چرا بالای سر مردگان شمع روشن می کنند
فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار

فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار,چرا بالای سر مردگان شمع روشن می کنند,دلیل روشن کردن شمع بالای سر مزار,علت شمع روشن کردن در سر مزار چیست,روشن کردن شمع در قبرستان,فلسفه روشن کردن شمع در گورستان,روشن کردن شمع برای اهل قبور,روشن کردن شمع برای مردگان

فلسفه روشن کردن شمع برای مردگان چیست – دلیل گذاشتن شمع بالای سر مزار

درباره روشن کردن شمع باید گفت:

این کار شاید از روشن کردن چراغ در حرم و مرقد پیشوایان دینی نشأت گرفته است، زیرا در روایات دستور داده شد چنین عمل شود.

بحار الانوار روایت کرده که پس از شهادت امام باقر(ع) ، امام صادق(ع) دستور داد در منزلی که او ساکن بود،‌چراغ روشن کنند. پس از امام صادق(ع) نیز امام کاظم(ع) به این روش ادامه داد.

صاحب کتاب مکیال المکارم می‌گوید:

این حدیث بر بزرگداشت جایگاه و منازل امامان دلالت دارد و ممکن است به وسیله این حدیث بر استحباب روشن کردن چراغ در هر مکانی استدلال شود که بزرگداشت آن مصداقی برای تعظیم شعائر الهی به حساب می‌آید، گرچه در آن مکان‌ها کسی از نور چراغ استفاده نکند اما همین مقدار که احترام برای کسی تلقی شود که مکان منتسب به او است، کفایت می‌کند، اما اگر از آن چراغ کسانی استفاده بنمایند،‌بهتر است و اجر و ثواب بیشتری دارد.(۱)

شایسته است این گونه امور با فرهنگ‌سازی به گونه‌ای جهت داده شود که از آن استفاده بهینه صورت گیرد و از حالت خرافی و بی‌هدف بودن آن جلوگیری شود، چون متأسفانه گاهی از سوی ناآگاهان چنین عملی سر می‌زند .

باید به تناسب هر عصری از چراغ مناسب استفاده شود، تا بهره معنوی بیشتری برده شود. در این صورت به میزان استفاده معنوی افراد از پرتو معنویت صاحب قبر، ثواب برای او نیز خواهد بود. روشن کردن شمع برای درگذشتگان، در همین راستا ارزیابی شده است و بیش‌تر جنبه نمادین دارد.

البته اگر کسی شب بمیرد، معمولا چراغی در آن خانه روشن می کنند چون خواندن قرآن هم نزد میت مستحب است و لازمه خواندن قرآن در شب وجود چراغ است(همان).

بنابراین روشن کردن چراغ در نزد میت در صورتی مستحب است که میت شب بمیرد و بخواهند تا صبح دفن نکنند. البته اگر امامان و انسان های صالحی که محبوب مردم هستند وفات کنند، چون مردم برای زیارت آنها به محل قبر می روند، در این صورت مستحب است که مردم محل قبر را روشن کنند تا زائران در تاریکی نمانند و یا احتیاج نباشد که هر زائری با خود چراغ بیاورد ولی آیا روشن کردن چراغ بر سر قبرها در قبرستانها هم مستحب باشد معلوم نیست.

آنچه می توان گفت این است که اگر میت شبانه بمیرد بهتر است چراغی نزد او روشن کنند. البته این را هم قاطعانه نمی توان گفت بلکه ممکن است که این عمل مستحب باشد نه یقینا.

درباره فلسفه چراغ روشن کردن بر سر قبرها می توان گفت: قبرهایی که همیشه زائر دارد، مانند قبر پیامبران، امامان و صالحان بدون شک روشن نگه داشتن این قبرها در شب ها مستحب است. در زمان قدیم بیشتر مردم از شمع استفاده می کردند. در آن زمان مردم برای روشن کردن حرم پیامبر و امامان از شمع استفاده می کردند و اکنون که خانه ها را با برق روشن می کنیم، حرم پیامبر و امامان را هم با برق روشن می کنیم.

همچنین براساس یافته های جدید علمی می توان گفت: بهتر است شب ها در قبر این مرده تازه دفن شده چراغ روشن بکنند و روز خاموش کنند چون این قبر، فعلا آلوده به میکروبها است و میکروب ها در تاریکی رشد می کنند و از تاریکی لذت می برند و از نور و روشنایی آسیب می بینند. همین الان دانشمندان علوم پزشکی و … برای پرورش و رشد میکروب، جای آن را تاریک و مرطوب می کنند. مناسب ترین مکان برای رشد میکروب، محل تاریک و مرطوب است.

برای این که از این قبر خطری متوجه انسان ها نشود می توان به مدت چند ماه یا یک سال و یا بیشتر، شب ها این محل را روشن نگه داشت تا میکروب ها نتوانند از داخل قبر به بیرون بیایند این کار، اشکال علمی ندارد ولی در روایات، این را ندیده ایم.

به این نکته هم توجه بکنیم که حساب بدن پیامبر و امام معصوم(ع) و حتی برخی از انسان های صالح با بدن افراد یکی نیست و روشن کردن شمع و چراغ برای آنها از باب بالارفتن قدرت دعا نیست بلکه به خاطر استحباب روشن بودن و عدم متروکه شدن است.

۱. میرزا محمدتقی الاصفانی میکال المکارم، نشر دار العلمیه قم ، ج ۲، ص ۳۰۲.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.