فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

همه چیز درباره فرشتگان و ظاهر و لباس و پوشش فرشتگان در دعا سایت

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند - فرشته ها چه شکلی هستند ؟

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

در این بخش از دعا سایت درباره فرشتگان الهی و چگونگی خلق فرشتگان توسط خداوند مطالب برای شما عزیزان قرار دادیم . شاید بپرسید فرشتگان چگونه به وجود آمده اند و یا اینکه چه نوع لباسی می پوشند و یا اینکه ظاهرشان به چه شکلی است ؟ آیا فرشتگان مونث هستند یا مذکر ؟ در ادامه از دعا سایت همه چیز درباره فرشتگان را برای شما همراهان عزیز قرار دادیم …

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند - فرشته ها چه شکلی هستند ؟ لباس و پوشش فرستگان فرشتگان چگونه موجوداتی هستند - فرشته ها چه شکلی هستند ؟ فرشتگان چگونه به وجود آمده اند ؟ شکل و ظاهر و صورت فرشتگان چگونگی خلقت فرشتگان الهی ایا فرشتگان مونث هستند یا مذکر؟ آیا می توان فرشتگان را دید ؟ آیا فرشتگان حجاب دارند ؟
فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟,لباس و پوشش فرستگان,ایا فرشتگان مونث هستند یا مذکر؟,چگونگی خلقت فرشتگان الهی,فرشتگان چگونه به وجود آمده اند ؟,آیا می توان فرشتگان را دید ؟,شکل و ظاهر و صورت فرشتگان,آیا فرشتگان حجاب دارند ؟

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

از آنجا که فرشتگان نه جنس مذکرند و نه مونث؛ ظاهر و پوشش آنان چطور است؟ آیا حجاب دارند یا موهایشان باز است؟( این سوال را چون نقاش هستم پرسیدمـ باید بدانم که در تابلوها تصاویر آنها را با موهای باز باید کشید یا با حجاب؟ در نقاشیهای غربی اگر دقت کنید فرشته ها بدون سرپوشند اما در نقاشی اسلامی من نمی دانم چطور باید عمل کنم که مطابق با روایات اسلام باشد و رضای خدا و ائمه(ع) را بر انگیزد؟)

فرشتگان ، موجوداتی هستند مجرّد از مادّه و آثار مادّه ؛ لذا نه مادّه دارند ، نه شکل ، نه رنگ ، نه اندازه ، نه مکان و نه زمان. فرشتگان را عقول مجرّده و ارواح نیز می گویند ؛ چرا که شبیه عقل و روح ما می باشند. چون عقل و روح ما نیز از مادّه و شکل و رنگ و اندازه و مکان و زمان ، منزّه می باشند. پس پوشش نیز برای فرشتگان بی معنی است ؛ همان گونه که پوشش برای عقل و روح بی معنی می باشد.

امّا زمانی که ملائک برای کسی نمودار می شوند ، در حقیقت شکلی را در ذهن او ظاهر می سازند یا جسمی را برساخته و تدبیر می کنند ؛ نه اینکه حقیقتاً دارای جسم و شکل باشند. از این عمل ملائک تعبیر می شود به تمثّل. اعراب جاهلی ، ملائک را مؤنّث می پنداشتند ؛ و در نقّاشیهای مسیحیان برخی ملائک را مجرّد و برخی دیگر را مذکّر ترسیم می کنند ؛ کما اینکه برخی را بزرگسال و برخی دیگر را کودک تصویر می کنند. و حتّی گاه برای آنها اعضاء جنسی نیز می کشند بخصوص در بچّه فرشته ها. از این قوم جهول جز این نیز انتظار نمی رود ؛ وقتی آنها تصویر خدا را می کشند ؛ یا معتقد می شوند که عیسی مسیح همان خداست که به شکل بشر در آمده تا فدای گناهان امّت شود ، تصویر نمودن ملائک برایشان کاری نخواهد داشت.

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

امّا در قرآن کریم هر گاه ملائک برای کسی متمثّل گشته اند ، صورت مردانه داشته اند نه صورت زنانه. برای مثال ، آن دو فرشته که بر حضرت ابراهیم نازل گشته و بشارت تولّد اسحاق نبی را دادند و سپس بر قوم لوط عذاب نازل نمودند ، قیافه مردانه داشته اند. (جریان را در سوره ی هود آیه ۶۹ به بعد و سوره الذاریات آیه ۲۴ به بعد مطالعه فرمایید! ). نیز وقتی جناب روح (جبرئیل) بر حضرت مریم (س) تمثّل یافت ، در قیافه مرد بود.(رجوع فرمایید به سوره مریم آیه ۱۶ به بعد). همچنین در روایات متعدّدی ذکر شده که در میان عرب مردی خوش قیافه بود به نام دحیه ی کلبی ؛ که جبرئیل (ع) برای رسول خدا (ص) در قالب این مرد تمثّل می یافت. بنده در مطالعات طول عمرم حتّی یک مورد نیز یاد ندارم که سخنی از تمثّل ملائک به شکل جنس مؤنّث در آیات و روایات مطرح شده باشد. لذا اگر کسی بخواهد تمثّل ملائک ـ نه خود ملائک ـ را به تصویر بکشد باید آنها را در کسوت جنس مذکّر تصویر نماید. البته متأسفانه در اکثر آثار مینیاتوری ما قضیّه به عکس می باشد. باید دانست که هر موجودی که نقش گیرندگی و پذیرندگی و تحتیّت دارد مؤنث قلمداد می شود و هر موجودی که نقش دهندگی و تدبیر کنندگی و فوقیّت دارد ، مذکّر فرض می شود.

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

نیز آنچه در او جمال غالب باشد ، مؤنث می شمرند و آنچه جلالش غالب است ، مذکّر محسوبش نمایند. لذا زمین مؤنث است و آسمان مذکّر ؛ چه که یکی تحت است و دیگری فوق ، آسمان می دهد و زمین می گیرد و می پرورد. عقل مذکّر است و نفس مؤنّث. روح مذکّر است و بدن مؤنّث. بر همین اساس ملائک نیز تمثّلشان در قالب مذکّر می باشد ؛ چرا که نقش دهندگی و تدبیر و فوقیّت دارند و منفعل نمی شوند.

پس نقّاش مسلمان اگر بخواهد تمثّل ملائک را ـ نه خودشان را ـ تصویر نماید باید آنها را مذکّر به تصویر کشد. نیز بهتر آن است که بر ایشان لباس دراز نبوی تصویر نماید و عمامه ـ به سبک اعراب صدر اسلام ـ بر سرشان نهد. چرا که فرمودند: عمامه تاج ملائک است. پوستشان سفید باشد و غلبه رنگ لباسشان ترجیحاً سفید یا سبز باشد ، که اینها رنگ لباس بهشتیان می باشد. در روایات برای ملائک توصیف بال نیز شده است ؛ امّا در تمثّلات دنیایی بال ندارند ؛ بلکه در تمثّلات ملکوتی است که بال دارند. طبق آیات برخی از آنها دو و برخی سه و برخی چهار بال دارند و برخی بیشتر ، تا آنجا که در برخی روایات برای جبرئیل (ع) هزار بال توصیف شده است.(ر.ک:آیه ۱ سوره فاطر)

فرشتگان چگونه موجوداتی هستند – فرشته ها چه شکلی هستند ؟

در فرهنگ اسلامی غیر از ملائک ، حورالعین و غلمان نیز مطرح می باشند ؛ می توان از آنها نیز در نگارگری و بخصوص در مینیاتور بهره برد. به سوره های طور و واقعه مراجعه فرمایید که تصاویر زیبایی از بهشت ارائه می دهند که مناسب است برای نگارگری به سبک مینیاتور ؛ خصوصاً با سبکی که استاد فرشچیان قلم می زنند. در این آیات ، حورالعین را محجّبه توصیف نموده لکن نه به سبب سربند بلکه حجاب آنها به این است که در خیمه اند و غیر صاحبش آنها را نمی بینند. آنچه برای مومنان نیکو شمرده شده ، ملائک در تمثّلشان و حور و غلمان نیز آراسته بدان هستند ؛ لذا اینجا دیگر قوّت خیال نقّاش چیره دست و مظهر اسم المصوّر است که باید به کار افتد و ملکوت را به یاری طلبد تا غزلی مناسب حال قدسیان بر بوم نقاشی بسراید. چنان که نه هتکی بر آن بزرگواران شود ؛ نه سوء برداشتی در مردم ایجاد کند ؛ و در عین حال حقیقتی نیز آشکار گردد.

**********************************************************

بازنشر : سایت دعاگو (مرجع کامل ذکر و دعاهای قرآنی و سریع الاجابه)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.