عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی

روشهای کسب رحمت الهی و جلب رحمت خداوند و نزول رحمت های پروردگار در دعا سایت

عوامل و راههای جلب رحمت الهی - نشانه های نزول رحمت الهی

عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی را برای شما عزیزان قرار دادیم . چگونه می توانیم رحمت ها و نعمت های الهی را جلب خود کنیم ؟ علائم و نشانه های نزول رحمت و برکت الهی چیست ؟ از عوامل و جاذبه های رحمت الهی استغفار و توبه و رحم کردن بر مخلوقات و صبر و بردباری در برابر مشکلات می باشد .

عوامل و راههای جلب رحمت الهی - نشانه های نزول رحمت الهی نشانه های رحمت الهی مصادیق رحمت الهی در قرآن و آیات و روایات کسب رحمت الهی عوامل و راههای جلب رحمت الهی - نشانه های نزول رحمت الهی عوامل نزول رحمت و نعمت الهی علائم نازل شدن رحمت الهی صبر و بردباری در برابر مشکلات عامل جذب رحمت الهی رحمت واسعه الهی چیست رحمت الهی در قرآن رحم بر مخلوقات عامل جذب رحمت الهی جاذبه های رحمت الهی توبه و استغفار برای جلب رحمت الهی
عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی

عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی,کسب رحمت الهی,جاذبه های رحمت الهی,توبه و استغفار برای جلب رحمت الهی,علائم نازل شدن رحمت الهی,رحم بر مخلوقات عامل جذب رحمت الهی,صبر و بردباری در برابر مشکلات عامل جذب رحمت الهی,عوامل نزول رحمت و نعمت الهی,رحمت الهی در قرآن,نشانه های رحمت الهی,مصادیق رحمت الهی در قرآن و آیات و روایات,رحمت واسعه الهی چیست

عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی

بر اساس آنچه از آموزه های دینی و معارفی برداشت می شود بنیان خلقت مخلوقات همگی بر اساس رحمت واسعه خالق بوده و تمامی موجوداتی که در این دایره خلقت گنجانده شده اند هر یک بر اساس حکمت متعلقه خداوند از این رحمت بهره مند هستند.

آنچه که می تواند زیبایی این مقوله را در انظار و اذهان مضاعف کند، دقت در چگونگی و واکاوی رحمت الهی نسبت به مخلوقات و قیاس آن نسبت به رحمت بندگان به همنوعان است که می تواند اثرات مهمی را در پی داشته باشد و راه گشای بسیاری از امور معرفتی شود.

وقتی در عرف سخن از رحمت به معنای عام اجتماعی می شود، متبادر به ذهن این است که شخص دچار نقصان و یا کمبودی شده که نیاز به رحم و توجه دیگران دارد و آنچه استنباط می شود به معنای ترحم کردن به زیر دستان و یا هم نوعان است که البته در نوع خود امری حسنه بوده و نشان از امری انسانی است که رضای خداوند را در پی دارد اما زمانیکه سخن از رحمت الهی به میان می آید کاملا اساس مساله فرق خواهد کرد چرا که وقتی صفت رحمت به خداوند نسبت داده شود به معنای افاضه وجود به مخلوقات و موجودات خواهد بود.

در قرآن کریم نزدیک به ۳۰۰ آیه و در لسان روایات نیز به صورت گسترده از رحمت الهی سخن به میان آمده که خود نشان دهنده این است که رحمت الهی از همان بدو خلقت شامل مخلوقات شده و حتی تا قیامت هم ادامه خواهد داشت به طوریکه رحمت الهی در قیامت بیش از رحمت الهی در دنیاست .

عوامل و راههای جلب رحمت الهی - نشانه های نزول رحمت الهی نشانه های رحمت الهی مصادیق رحمت الهی در قرآن و آیات و روایات کسب رحمت الهی عوامل و راههای جلب رحمت الهی - نشانه های نزول رحمت الهی عوامل نزول رحمت و نعمت الهی علائم نازل شدن رحمت الهی صبر و بردباری در برابر مشکلات عامل جذب رحمت الهی رحمت واسعه الهی چیست رحمت الهی در قرآن رحم بر مخلوقات عامل جذب رحمت الهی جاذبه های رحمت الهی توبه و استغفار برای جلب رحمت الهی
عوامل و راههای جلب رحمت الهی – نشانه های نزول رحمت الهی

خداوند رحمت را بر خود واجب کرده و در قرآن کریم آمده

«کَتَبَ رَبُّکُمْ عَلى‌ نَفْسِهِ الرَّحْمَهَ»

پروردگار شما رحمت را برخود واجب کرده است

همچنین در سوره اعراف آمده است

«َرَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ»

رحمت من همه چیز را فرا گرفته است.

لذا یکی از بزرگترین گناهان، ناامیدی و مایوس شدن از رحمت الهی است.

( لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا)

از رحمت خداوند نا امید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد..

رحمت الهی بر دو نوع عام و خاص استوار است که رحمت عام از قبیل رزق و روزی، آب، تابندگی آفتاب، بارش باران، وجود اکسیژن و…شامل حال تمامی مخلوقات می شود و همه موجودات از آن ها بهره مند هستند و خداوند به صراحت در قرآن کریم آورده است

«وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا»

و هیچ جنبنده ای در زمین نیست جز آنکه رزقش به عهده خداست.

اما رحمت خاص همانطور که از اسمش پیداست، یک رحمت خاص و ویژه برای بندگانی است که بتوانند با انجام اعمالی که مورد توجه خداوند است این رحمت را کسب کنند و خود را در مسیر الطاف الهی قرار دهند لذا جاذبه های رحمت الهی و عوامل کسب رحمت خاص در لسان آیات و روایات به طور مفصل ذکر شده است که توجه به آن ها می تواند انسان را در مسیر این الطاف ویژه رحیمیه قرار بدهد .

خداوند در قرآن کریم متذکر شده است که :

به جای جمع کردن اموال و کسب امور دنیوی به دنبال کسب رحمت الهی باشید که این رحمت بهترین چیز است. (رَحْمَتُ رَبِّکَ خَیْرٌ مِّمَّا یَجْمَعُونَ) رحمت پروردگار تو از آنچه آنان می اندوزند بهتر است.

بررسی چند مورد ازعوامل و جاذبه های رحمت الهی:

۱-استغفارو توبه:

«لَولا تَستَغفِرونَ اللّهَ لَعَلَّکُم تُرحَمونَ»

چرا استغفار نمی کنید، باشد که مورد رحمت خدا واقع شوید.

یکی از عوامل و راه های جذب رحمت الهی توبه از گناهان و استغفار و اظهار ندامت واقعی به درگاه الهی است که می تواند ظرف وجودی انسان و صفحه سیاه قلب را صیقل داده و طهارت ظاهری و باطنی را برای انسان به ارمغان بیاورد و شخص را برای قرار گرفتن در معرض نسیم رحمت خاص الهی آماده کند.

اگر انسان که از گذشته سیاه خود توبه واقعی کند و دستان خالی خود را به سمت آسمان بلند نماید به یقین مشمول رحمت خاص خداوند می شود و از الطاف خفیه و جلیه پروردگار بهره مند و محبوب خالق خواهد شد.( اِنَّ اللهَ یُحِبُ التَوّابِینَ ) همانا خدا توبه کنندگان را دوست دارد.

۲- رحم بر مخلوقات:

نبی گرامی اسلام که خود رحمه للعالمین است در این زمینه می فرماید:

«اِرحَم مَن فِی الاَرضِ یَرحَمکَ مَن فِی السَماء»

(به اهل زمین رحم کن تا اهل آسمان به تو رحم کنند).

کسی که در زندگی محدود دنیوی خود نتواند به این مساله برسد که باید با زیر دستان و هم نوعان خود به مثابه یک انسان رحمانی رفتار کند و رحمت محدود خود را شامل مخلوقات نماید نباید انتظار داشته باشد که رحمت خاص الهی نصیبش شود چرا که وقتی خداوند شاهد و ناظر این باشد که این مخلوق با دیگر مخلوقات با دیده و رفتار انسانی و الهی رفتار می کند بالتبع الطاف خاصه خودش را شامل آن فرد می کند.

۳- صبر و بردباری در مقابل مصائب و مشکلات:

«وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ، الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُصِیبَهٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ، أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَهٌ»

و بشارت ده به استقامت‏ کنندگان! آنها که هر گاه مصیبتى به ایشان مى‏رسد، مى‏گویند: «ما از آنِ خدائیم و به سوى او باز مى‏گردیم!» اینها، همان ها هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده.

خویشتن داری و صبر در برابر مصائب و مشکلات و امتحان های الهی رمز به دست آوردن رحمت خاص الهی برای بندگان مومن است.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.