عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم

خواص اسم اعظم الهی برای برآورده شدن حاجت و مستجاب شدن دعا در دعا سایت

عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم

عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی و انگشتر دعا سایت doasite.com عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم را برای شما دوستان عزیز قرار دادیم . اسم اعظم الهی خواص و برکات زیادی دارد . اگر کسی بخواهد دعایش و خواسته هایش مستجاب شود خداوند را با اسم اعظم هایش بخواندن . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با توضیحاتی و اطلاعاتی درخصوص عدد اسم اعظم خدا و تفسیر هر کدام از اسم های اعظم الهی …

عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم عدد اسم اعظم خدا عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم تفسیر اسم های اعظم خدا تفسر هر کدام از اسم های اعظم خدا اسم اعظم الهی برای مستجاب شدن دعا اسم اعظم الهی برای برآورده شدن حاجت اسم اعظم الهی
عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم

عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم,اسم اعظم الهی,عدد اسم اعظم خدا,تفسیر اسم های اعظم خدا,اسم اعظم الهی برای برآورده شدن حاجت,اسم اعظم الهی برای مستجاب شدن دعا,تفسر هر کدام از اسم های اعظم خدا

عدد اسم اعظم الهی و تفسیر اسم اعظم

به تناسب بحثى که در زمینه اسماءِ حسنى داشتیم مناسب است سخنى هم از اسم اعظم بگوئیم.

در روایات زیادى روى مسأله اسم اعظم خدا تکیه شده، و از آنها استفاده مى شود که اگر کسى خدا را به اسم اعظم هایش بخواند دعاى او مستجاب مى گردد، و هرچه از خدا بخواهد به او مى دهد.

در ذیل بعضى از این روایات آمده است:

«وَ الَّذى نَفْسى بِیَدِهِ لَقْد سَئَلَ اَللهَ باسمِهِ الاَعْظَمِ الَّذى اِذا سُئِلَ بِه اَعْطاهُ وَ اِذا ادُعِى بِه اَجابَ»:

«قسم به کسى که جانم بدست او است، او خدا را به اسم اعظماش خواند، همان اسمى که اگر خدا را به آن بخوانند عطا مى کند و اگر دعا به آن کنند اجابت مى نماید.

تعبیرات دیگرى از این قبیل نیز در روایات آمده. مثلاً آصف ابن برخیا وزیر سلیمان که تخت بلقیس را از سرزمین یمن به نزد سلیمان در شام حاضر کرد اسم اعظم مى دانست که مستجاب الدعوه بود از اسم اعظم آگاه بود.

مرحوم علّامه مجلسى در بحارالانوار روایات زیادى درباره اسم اعظم و این که کدام یک از نام هاى خدا است نقل مى کند؛ که ذکر همه آنها به درازا مى کشد. از جمله در روایتى از امام صادق(علیه السلام) آمده است: اسم الله الاعظم در سوره حمد پراکنده است.

نیز در بعضى از روایات مى خوانیم: «بسم الله الرحمن الرحیم» به اسم اعظم خدا از سیاهى چشم به سفیدى آن نزدیک تر است.

در روایات دیگرى نام هاى مقدّس دیگرى از نام هاى خداوند و اسماءِ حسنى و آیات قرآن ذکر شده که هریک از دیگرى پرمعناتر است.

ولى سخن در اینجا است که آیا اسم اعظم یک کلمه یا یک جمله یا آیه اى از آیات قرآن مجید است، و این همه تأثیر و قدرت در الفاظ و حروف آن نهفته شده، بى آن که هیچ قید و شرطى داشته باشد؟

یا این که اثر از این الفاظ است به ضمیمه حالات و شرائطى در گوینده؛ از نظر تقوا و پاکى و حضور قلب و توجه خاص به خدا و قطع امید از غیر او و توکّل کامل بر ذات پاک او.

یا این که اسم اعظم اصولا از مقوله لفظ نیست، و اگر پاى الفاظ به میان آمده اشاره به حقایق و محتواى این الفاظ است، و به تعبیر دیگر مفاهیم این الفاظ باید در جان انسان پیاده شود و او متخلّق به معناى آن گردد؛ و به مرحله اى از کمال برسد که دعاى او مستجاب و حتّى تصرّف او در موجودات تکوینى به فرمان خدا نافذ گردد.

از این سه احتمال، احتمال اول بسیار بعید به نظر مى رسد که حروف و الفاظ بدون تکیه بر محتوا و بدون توجّه به اوصاف و حالات گوینده چنان اثرى داشته باشد هرچند در افسانه هایى که به نظم و نثر در بعضى از کتب آمده چنین منعکس است، که حتّى اهریمن مى توانست با در اختیار گرفتن اسم اعظم تکیه بر جاى سلیمان زند و کارهاى او را انجام دهد!!

اینگونه برداشت از اسم اعظم بسیار از روح تعلیمات اسلام دور است؛ بعلاوه همان داستان «بلعم باعورا» که نشان مى دهد بعد از انحراف از مسیر پاکى و تقوا اسم اعظم را از دست داد، گواه بر این است که این نام رابطه نزدیکى با اوصاف و حالات گوینده دارد؛ بنابراین حق مطلب یکى از دو تفسیر اخیر است و یا هر دو توأم با هم.

مرحوم علاّمه طباطبائى در تفسیر المیزان بعد از اشاره به مسأله اسم اعظم چنین مى گوید:

نام هاى خداوند عموماً، و اسم اعظماش خصوصاً، هرچند در عالم هستى و وسائط و اسباب نزول فیض در این جهان مؤثّر است، ولى تأثیر آن مربوط به حقایق این اسماءِ است نه خود الفاظى که دلالت بر آن مى کند و نه به معانى متصوّره در ذهن این سخن نیز تأکیدی است بر آنچه در بالا گفته شد.

این نکته نیز قابل توجه است که در روایات مختلف این باب تعبیرات مختلفى درباره اسم اعظم دیده مى شود و هر کدام اسم اعظم را در چیزى خلاصه مى کند.

بعضى «بسم الله»… را به اسم اعظم از همه چیز نزدیکتر مى شمرند.

بعضى گفتن یکصد مرتبه «بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اِلاّ بِالله الْعَلِىِّ الْعَظیمِ» بعد از نماز صبح چنین مى شمرند.

در بعضى دیگر سوره «حمد» و «قل هو الله» و «آیه الکرسى» و «انا انزلناه» اسم اعظم شمرده شده.

در بعضى دیگر شش آیه آخر سوره حشر.

همچنین در بعضى دیگر آیه (قُلِ اللّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ – تا – تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ) و غیر این تعبیرات.

این تفاوت ممکن است به خاطر تعدّد اسم اعظم، یا تفاوت خواسته ها باشد؛ ولى در عین حال آنچه مهم است پاکى دل و خلوص نیّت و توجه به خدا و قطع امید از غیر او و تخلّق به این اوصاف است که روح اسم اعظم را تشکیل مى دهد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)دعا برای بچه های شیطون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.