شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه

اداب و شرایط استجابت دعا و گرفتن حاجت در نهج البلاغه ...

شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه را برای شما عزیزان قرار دادیم . استجابت دعا و برآورده شدن حاجت آداب و شرایط مخصوصی دارد . در کتاب نهج البلاغه به صورت کامل و جامع شرایط مورد نیاز برای استجابت دعا نقل شده است . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با شرایط اجابت دعا و رسیدن به حاجت در نهج البلاغه …

شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه عوامل استجابت دعا در نهج البلاغه شرایط گرفتن حاجت در نهج البلاغه شرایط قبول شدن دعا در نهج البلاغه شرایط حاجت روایی شرایط برآورده شدن حاجت شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه شرایط استجابت خواسته شرایط اجابت دعا در نهج البلاغه آداب و شرایط استجابت دعا

شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه,آداب و شرایط استجابت دعا,عوامل استجابت دعا در نهج البلاغه,شرایط اجابت دعا در نهج البلاغه,شرایط گرفتن حاجت در نهج البلاغه,شرایط استجابت خواسته,شرایط برآورده شدن حاجت,شرایط حاجت روایی,شرایط قبول شدن دعا در نهج البلاغه

شرایط استجابت دعا در نهج البلاغه

“رُبَّمَا أُخِّرَتْ عَنْکَ الْإِجَابَهُ لِیَکُونَ ذَلِکَ أَعْظَمَ لِأَجْرِ السَّائِلِ وَ أَجْزَلَ لِعَطَاءِ الْآمِلِ وَ رُبَّمَا سَأَلْتَ الشَّیْ‏ءَ فَلَا تُؤْتَاهُ وَ أُوتِیتَ خَیْراً مِنْهُ عَاجِلًا أَوْ آجِلًا أَوْ صُرِفَ عَنْکَ لِمَا هُوَ خَیْرٌ لَکَ فَلَرُبَّ أَمْرٍ قَدْ طَلَبْتَهُ فِیهِ هَلَاکُ دِینِکَ لَوْ أُوتِیتَه‏”

‘چه بسا که اجابت خواسته هایت به تأخیر مى افتد تا این تأخیر، خود موجب بزرگى اجر و پاداش درخواست کننده و فزونى عطا و بخشش امیدوار و آرزومند باشد، و بسا باشد که چیزى را درخواست کنى و آن چیز به تو داده نشود و بهتر از آن در این حیات زودگذر و یا در جهان ابدى به تو عطا گردد، یا آنکه چیزی از تو برمی گردد، بخاطر چیزى که آن براى تو بهتر است، پس چه بسا مطلب و حاجتى که آن را از خدا مى خواهى، و لیکن هلاک و زوال دین تو در آن است’.

تأخیر براى اجر بیشتر :

“رُبَّمَا أُخِّرَتْ عَنْکَ الْإِجَابَهُ لِیَکُونَ ذَلِکَ أَعْظَمَ لِأَجْرِ السَّائِلِ وَ أَجْزَلَ لِعَطَاءِ الْآمِلِ”

‘چه بسا که اجابت خواسته هایت به تاخیر مى افتد تا این تاخیر، خود موجب بزرگى اجر و پاداش درخواست کننده و فزونى عطا و بخشش امیدوار و آرزومند باشد’.

از جمله علت های تاخیر اجابت یا عدم اجابت دعا، این نکته است که تأخیر در اجابت، موجب ازدیاد و افزایش اجر و پاداش دعا کننده مى باشد. آرى تأخیر در اجابت یا از جهت آنکه موجب اصرار بیشتر دعا کننده شده و تاکید و تلاش او را در دعا و بندگى و عرض حاجت زیادتر خواهد کرد و یا از آن جهت که موجب دل شکستگى و تأثّر خاطر دعا کننده است، قهرا موجب اجر و پاداش زیادترى براى دعا کننده بوده و در نتیجه عطاء الهى درباره ى او فراوان تر خواهد گردید.

تعویض با اعطاء شایسته تر

“وَ رُبَّمَا سَأَلْتَ الشَّیْ‏ءَ فَلَا تُؤْتَاهُ وَ أُوتِیتَ خَیْراً مِنْهُ عَاجِلًا أَوْ آجِلًا”

‘و بسا باشد که چیزى را درخواست کنى و آن چیز به تو داده نشود و بهتر از آن در این حیات زودگذر و یا در جهان ابدى به تو عطا گردد’.

جهت دیگر در تأخیر یا عدم اجابت دعا این است که امکان دارد خداوند، بهتر از موضوع مورد حاجت و درخواست آدمى را به او بدهد، اگر چه او را از موضوع درخواست شده محروم گردانیده است؛ حال آن مطلبِ بهتر و بالاتر در این دنیا باشد یا در جهان آخرت.

چنانکه احیانا مستمندى هنگام صبح درخواست وجهى مى کند و شما به او توجهى نمى کنید و چیزى هم نمى گوئید و شاید آن سائل تهیدست از کار شما ناراحت گردد ولى هنگام ظهر، یک فرش نفیس یا یک اشرفى و یا شىء عتیقه اى به او مى دهید. او در آن لحظه با جهانى از شادى روبرو شده و در آن وقت خود را ملامت مى کند که چرا من در فاصله صبح تا ظهر آن خیالات باطل را به خود راه دادم و درباره ى این چنین انسان شریف و محترمى آن گونه اندیشیده و از او ناراحت شدم.

کسی که حاجتش بر آورده نشد، علاوه بر آنکه امید بر آورده شدن آن در آتیه را نباید از دست بدهد، باید این فکر را هم داشته باشد که ممکن است به مطلب مورد درخواستم نرسم ولى تا زنده ام به مطلب بالاتر و مهمترى که هرگز فکر دریافت آن را هم نمى کردم دست بیابم و یا بکلى در این جهان دست به چیزى نیابم، ولى مهمتر و بالاتر از اصل خواسته ام را خداوند بزرگ براى من در جهان دیگر آماده کرده باشد.

امام صادق علیه السلام مى فرماید:

پروردگار، عهده دار حساب مومن شده و به او مى گوید این حساب را مى شناسى؟ عرض مى کند: نه. خدا مى فرماید: فلان شب مرا خواندى و فلان حاجت را خواستى و من آن را براى تو ذخیره کردم. پس آن بنده از مشاهده ى عظمت و بزرگى ثوابى که برایش ذخیره شده مى گوید: پروردگار من! اى کاش هیچ حاجتى از حوائج مرا بر آورده نکرده و همه را برایم ذخیره مى فرمودى.

نیک بودن وضع موجود

“أَوْ صُرِفَ عَنْکَ لِمَا هُوَ خَیْرٌ لَکَ”

‘یا آنکه چیزی از تو برمی گردد، بخاطر چیزى که آن براى تو بهتر است’.

در این جمله، وجوه و احتمالاتى است: ممکن است مقصود این باشد که آن حاجت از تو صرف مى گردد و به آن نمى رسى و در مقابل، بهتر از آن به تو داده خواهد شد.

بنابراین احتمال، جمله ى فوق همان مضمون جمله پیشین است و تاکید مفاد جمله ى قبل را خواهد کرد.

احتمال دیگر اینکه بسته به جمله ى قبل و متمم آن باشد و روی هم رفته معنایى دو جمله این است که: بسا چیزى از خدا مى خواهى و به تو داده نمى شود و لکن بهتر از آن به دست تو مى آید، و یا اینکه در قبال آن حاجتى که روا نشده بلا و مشکلى از تو دفع مى شود.

احتمال سوم که اظهر احتمالات بشمار می رود این است که این جمله، خود مطلبى مستقل باشد و یکى از عوامل تأخیر اجابت را بازگو کند، بدین بیان:

یا اینکه آن دعاى تو به اجابت نرسد، بخاطر چیزى که از براى تو بهتراست. خلاصه دعاى تو به اجابت نمى رسد، زیرا همان عدم اجابت به خیر و صلاحت مى باشد و اگر به اجابت مى رسید مشکلاتى را براى تو بار آورده و فسادهائى در این رابطه پدید مى آمد که نظام حیات و اصول سعادت و خوشبختى تو را به هم ریخته و متلاشى مى ساخت.

و بعد در مقام توضیح و تبیین و اثبات مطلب اخیر مى فرماید:

“فَلَرُبَّ أَمْرٍ قَدْ طَلَبْتَهُ فِیهِ هَلَاکُ دِینِکَ لَوْ أُوتِیتَه”

‘پس بسا مطلب و حاجتى که آن را از خدا مى خواهى، و لیکن هلاک و زوال دین تو در آن است و اگر به آن حاجت برسى دینت به تباهى کشیده خواهد شد’.

آرى انسان فقط ظاهر امور را مى بیند و بینشى نسبت به واقع و حقائق ندارد. چیزى به نظرش خوب و سودمند مى آید و براى رسیدن به آن دست به دعا بر داشته و الحاح و تضرع مى کند، ولى اگر روزى به آن دست یابد، تغییر وضع داده و راه و رابطه ى خود را با خداوند متعال قطع خواهد کرد و یا منشاء فساد و نقطه ى ضلالت و گمراهى شده و محور یک حرکت ضد دینى قرار خواهد گرفت.

ابن فهد حلى (قدس سره) در این باره مى فرماید:

«چون علم غیب از بنده پوشیده است و چه بسا قواى شهوانى او با عقلش معارضه مى کند و خیالات نفسانى آمیخته ى فکر و جانش مى شود، در این شرائط، چیزى که فساد او در آن است آن را صلاح خود مى پندارد و از خداى متعال آن را درخواست کرده و در سئوال آن از خداى تعالى بسیار الحاح و التماس مى نماید و حال آنکه اگر خداوند، بزودى حاجت او را روا کند و خواسته او را به او بدهد، هر آینه هلاک خواهد گردید و این مطلبى است بسیار روشن و آشکار که نیازمند به بیان نیست و زیاد واقع مى شود، و ما خود چه بسا چیزى را طلب کرده و درخواست نموده ایم، ولى بعد از آن تبرّى جسته ایم، و جه بسا از چیزى سخت گریزان بوده ایم و مى خواسته ایم که از آن دور باشیم، ولى بعد در طلب آن بر آمده ایم. و بر این حقیقت توجیه مى شود فرمایش حضرت على علیه السلام: ‘رُبَّ أمر حرَصَ الانسانُ علیه فلمّا أدرَکَه وَدَّ أن لَم یَکُن أدرَکَه’ چه بسیار مطلبى که انسان بر آن حریص است، و چون به آن مى رسد دوست مى دارد که اى کاش به آن نمى رسید.

و تو را بس است گفتار خداى تعالى:

و عَسَى أن تَکرَهوا شیئاً و هو خیرٌ لَکم و عَسَى أن تُحبّوا شیئاً و هو شرٌّ لَکم و اللهُ یعلَمُ و أنتم لا تعلمون

چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید و حال آنکه آن براى شما خیر است و چه بسا که چیزى را دوست بدارید در حالیکه آن براى شما شر است و خداوند مى داند و شما نمی دانید”.

و خداى تعالى از وفور کرم و بزرگوارى و بسیارى نعمتهایش، یا بخاطر سبقت رحمت او درباره ى این بنده، وى را به اعطاء چنین درخواستى اجابت نمى کند، که آن خدائى است که رحمتش بر غضبش پیشى دارد و همانا خداوند، دعا را بخاطر رحمت و لطف به بنده و براى اینکه او را در معرض ثواب و پاداش خود قرار دهد مقرر داشته و گرنه او غنى و بى نیاز از مخلوقات است. و یا اینکه او را اجابت نمى کند چون مى داند که مقصود بنده از دعا اصلاح حالش مى باشد، پس گویا آنچه را که در ظاهر، طلب کرده مقصود بى شرط و قید او نیست بلکه در صورتى آن را مى خواهد که براى او نافع باشد و این شرط هر چند در لفظ و عبارت او نیست و به زبان نیاورده و لیکن در نیت او هست… ».(عُده الداعى و نجاح الساعى، ص ۱۷)

عمده ى مشکل این است که گاهى رسیدن به حوائج به قیمت زوال دین انسان تمام مى شود؛ مثلا ثروت سرشارى را از خدا مى طلبد و بعد همان ثروت، او را از خدا جدا مى کند و داستان ثعلبه ى انصارى فقیر، که از خداوند مال مى خواست و تعهد مى کرد که سر به فرمان خدا و رسول باشد مشهور است، او وقتى به مال و ثروت فراوان رسید و گوسفندان زیاى پیدا کرد، بکلى از جمعه و جماعت برید و در آخر، حکم زکات را انکار کرد و آیاتى در کفر و ارتداد او نازل گردید.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.