سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا

عکس . تصاویر قبرستان و گورستان تاریخی و باستانی ابوالوفا در کوهدشت با نقش های عجیب و غریب در دعا سایت

سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا - نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا

سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا را برای شما عزیزان قرار دادیم . قبرهایی که در قبرستان ابوالوفا وجود دارند بسیار شبیه به مقبره کوروش بزرگ هستند . سنگ قبرهایی که در قبرستان ابوالوفا ساخته شده اند به شکل پلکانی و بر روی هم ایجاد شده اند و دارای معماری شگفت انگیزی هستند . بر روی این سنگ قبرها نقش های مختلفی وجود دارد از جمله نقش شمشیر و تفنگ و اسب و قیچی و آینه . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با تصاویر و عکسهای   شنگ قبرهای گورستان ابوالوفا در کوهدشت …

سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا - نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا نقش قیچی و شانه بر روی سنگ قبرهای ابوالوفا نقش شمشیر و تفنگ روی سنگ قبرهای قبرستان سنگ قبرهای میله ای سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا - نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا سنگ قبرهای پلکانی سنگ قبرهای امامزاده ابوالوفا
سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا

سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا,سنگ قبرهای امامزاده ابوالوفا,نقش شمشیر و تفنگ روی سنگ قبرهای قبرستان,نقش قیچی و شانه بر روی سنگ قبرهای ابوالوفا,سنگ قبرهای پلکانی,سنگ قبرهای میله ای

سنگ قبرهای پلکانی قبرستان ابوالوفا – نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای ابوالوفا

گورستانی دیدنی ابوالوفا در روستایی به همین نام در کوهدشت قرار دارد که محلی ها به آن بلفا می گویند . اگر وارد گورستان شوید، قطعا با دیدن شکل و شمایل پلکانی قبرها متعجب خواهید شد: قبرهایی با سنگ های خاکستری و سفید رنگ و البته مستطیل شکل.

در گورستان بلفا بیش از ۵۰۰ قبر وجود دارد. سنگ قبرهای این گورستان به صورت سه یا چهار طبقه روی هم قرار گرفته اند و اولین چیزی که با دیدن این مقبره های مستطیل شکل به ذهنتان خطور می کند، خاطره زیگورات چغازنبیل یا همان مقبره کورش کبیر است .

با این تفاوت که مقبره کورش نسبت به این مقابر بسیار باشکوه تر است .

این گورها در روستای ابوالوفا ساخته شده ، جایی که روزگاری جزو امپراتوری عیلامی ها محسوب می شد. در قبرستان گورهای زیگوراتی ، همان روال شیرهای سنگی برقرار است و اشخاصی که رتبه و مرتبه اجتماعی بالاتر و مهم تری نسبت به دیگران داشته اند، از این نوع سنگ قبرها برایشان می ساختند.

در این گورستان به جز قبرهای زیگوراتی شکل ، قبرهایی وجود دارند که به شکل ایستاده اند. روی این سنگ قبرها ، نمادهای مختلفی وجود دارد که به نوعی شناسنامه صاحب قبر تلقی می شود و از همین رو به راحتی از روی همین اشکال می توانید مردانه یا زنانه بودن گور را به راحتی تشخیص بدهید .

روی قبر مردان نمادهای جنگاوری مانند اسب ، شمشیر و تفنگ و روی قبر زنان نمادهایی مثل شانه ، قیچی ، گلیم بافی و آینه دیده می شود . من به شخصه نمونه این قبرها را در شهرهای دیگر ندیده ام .» حک شدن قلیان و ظرف آب هم روی سنگ گورها نشان از مهمان نواز بودن صاحب قبر دارد.

به جز سنگ قبرهای زیگوراتی ، در این گورستان سنگ قبرهای میله ای هم وجود دارد. حک شدن نقش آهو روی سنگ قبرهای میله ای شکل کنایه از گذر سریع عمر انسان دارد. روی این سنگ قبرها هم مثل شیرهای سنگی نوشته هایی وجود دارد مانند اسمای متبرکه بسم الله و صفات هوالغفور و هوالباقی ، به علاوه نقش هایی مانند آینه یا تسبیح که بیانگر حالت روحی فرد متوفا و تقوا و ایمان او در زمان حیاتش بوده است . روی بیشتر سنگ قبرها و به خصوص گورهایی که حالت عمودی دارند ، تصاویر و شکل های متنوع از انسان ، ابزار ، حیوان و گاهی فرشته خودنمایی می کند.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.