دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟

چرا آیت الله بهجت با این که سن بالایی داشتند ولی از حافظه خوبی برخوردار بودند در دعا سایت

دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟

دلیل و علت و راز هوش و حافظه قوی و زیاد مرحوم آیت الله بهجت با اینکه سن بالایی داشتند چیست ؟ مبارزه با هوای نفس راز حافظه بالای آیت الله بهجت . در دعا سایت همراه ما باشید

دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟ مبارزه با هوای نفس دلیل و راز هوش و حافظه بالای آیت الله بهجت دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟ چگونه می توان از حافظه بالایی برخوردار شد ؟ چرا آیات الله بهجت با آن همه سن بالا حافظه خوبی داشتند ؟
دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟

دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟,چرا آیات الله بهجت با آن همه سن بالا حافظه خوبی داشتند ؟,مبارزه با هوای نفس دلیل و راز هوش و حافظه بالای آیت الله بهجت,چگونه می توان از حافظه بالایی برخوردار شد ؟

دلیل حافظه قوی و بالا بودن هوش مرحوم آیت‌ الله بهجت چه بود ؟

مبارزه با هوای نفس، روح انسان را قوی می‌کند و کسی که روحش قوی باشد از زندگی، بیشتر لذت می‌برد. بعضی‌ها آن‌قدر با هرزگی و عدم مبارزه با نفس، روح خود را ضعیف کرده‌اند که از لذائذ اولی زندگی خودشان مثل لذت جنسی هم لذت نمی‌برند. اینها، چون از نظر روحی قوی نیستند از زندگی خود لذت نمی‌برند، اعصابشان خُرد می‌شود و لذا به سراغ گناه می‌روند تا به خیال خود لذتی ببرند.

به امیرالمؤمنین (ع) گفتند شما که این‌قدر کم غذا می‌خورید، چطور در جنگ‌ها این‌قدر قدرتمندانه می‌جنگید؟ حضرت فرمود: چوب درختانی که در بیابان هستند و آب کمتری می‌خورند، خیلی محکمتر از چوب درختانی هستند که در کنار آب هستند، لذا من که کمتر غذا می‌خورم قوی‌تر هستم.

(وَ کَأَنِّی بِقَائِلِکُمْ یَقُولُ إِذَا کَانَ هَذَا قُوتُ ابْنِ أَبِی طَالِبٍ فَقَدْ قَعَدَ بِهِ الضَّعْفُ عَنْ قِتَالِ الْأَقْرَانِ وَ مُنَازَلَهِ الشُّجْعَانِ أَلَا وَ إِنَّ الشَّجَرَهَ الْبَرِّیَّهَ أَصْلَبُ عُوداً وَ الرَّوَاتِعَ الْخَضِرَهَ أَرَقُّ جُلُوداً وَ النَّابِتَاتِ الْعِذْیَهَ أَقْوَى وَقُوداً وَ أَبْطَأُ خُمُودا؛ نهج البلاغه/نامه ۴۵)

متاسفانه ما با عدم مبارزه با نفس، روح خود را تضعیف کرده‌ایم، پس به در خانۀ خدا برویم و بگوییم: ظلمت نفسی؛ یعنی “خدایا! من خودم را زده‌ام و نابود کرده‌ام! من یک عمر به هوای نفسم گوش کرده و هرزه‌دلی کرده‌ام، خدایا گناهان و هوس‌بازی‌های مرا ببخش، من قوت و قدرت و اراده‌ای برای خودم باقی نگذاشته‌ام، تبدیل شده‌ام به یک آدم بدون قدرت تمرکز، حواس‌پرت، ناتوان از لذت بردن از طبیعت، آدمی که در اثر هوسرانی‌ها دچار ضعف جسمی شده، آدمی که نمی‌تواند به اطرافیان خود خدمت کند، یک آدم ضعیف النفس … خدایا، دست مرا بگیر و ضعف مرا جبران کن. «قَوِّ عَلَى خِدْمَتِکَ جَوَارِحِی» (دعای کمیل) “

یکی از شخصیت‌ها که نزد آیت الله بهجت (ره) رفته بود تعریف می‌کرد:

طی صحبت با ایشان متوجه شدم که آقای بهجت (ره) در آن سن و سال بالا، چه جزئیاتی را از گذشته‌ها هنوز به خاطر دارند! این حافظۀ قوی ناشی از چیست؟ طبیعتاً ناشی از مبارزه با هوای نفس است، البته با آداب و آیینی که دین به ما می‌گوید.»

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.