دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه

گنج و دفینه و طلا و سکه های نقره و برنز دوره صفوی در دعا سایت

دفینه های دوره صفوی - سکه های نقره و برنز زمان صفويه

دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه را برای شما عزیزان قرار دادیم . مطالب و اطلاعاتی درباره گنج و دفینه های دوران صفوی . همچنین آشنایی با سکه های طلا و نقره و برنز دوره حکومت صفویه . در دوران صفویه سکه های نقره و برنز رواج زیادی داشت …

دفینه های دوره صفوی - سکه های نقره و برنز زمان صفویه گنج و دفینه های دوره صفوی گنج و دفینه های امپراطوری صفویه عکس سکه طلا و نقره دوره صفوی طلا و زر و سیم دوره صفوی سکه های نقره عصر صفوی سکه های طلای حکومت صفویان سکه های برنز عصر صفوی دفینه های دوره صفوی - سکه های نقره و برنز زمان صفویه دفینه صفوی
دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه

دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه,دفینه صفوی,گنج و دفینه های دوره صفوی,سکه های نقره عصر صفوی,سکه های برنز عصر صفوی,طلا و زر و سیم دوره صفوی,عکس سکه طلا و نقره دوره صفوی,سکه های طلای حکومت صفویان,گنج و دفینه های امپراطوری صفویه

دفینه های دوره صفوی – سکه های نقره و برنز زمان صفویه

در اوایل قرن ده هجری دولت صفویه فارس تشکیل و از سال ۹۰۷ هجری تا ۱۱۳۵ طول کشید. این دولت مثل دولت ازبکیه ماورالنهر ، بر افغانستان چشم حرص و آز دوخته و بناء تجاوز را بر ولایات نیشابور، هرات، مرو، بلخ، سیستان و قندهار گذاشت.

از زمان شاه اسماعیل صفوی که در سال ۹۰۷ هجری رسما در تبریز تاجگذاری کرد تا سال ۹۸۹ هجری پایان سلطنت شاه طهماسب، دولت صفوی توفیق زیادی در شکست ازبکهای ساکن در افغانستان حاصل نکرد. ولی با به سلطنت رسیدن شاه عباس یکم در سال ۹۸۹ هجری ، وی توانست با استفاده از تجربه اروپائیان در زمینه تولید سلاحهای آتشین و به کارگیری غلامان گرجی حکومت مقتدری تشکیل دهد.

وی در ابتدا با دادن امتیازاتی به عثمانیها که دشمن دولت صفوی در غرب بودند ، با آنها صلح کرد. پس از آن به سمت خراسان قدیم ( افغانستان ) لشکر کشید و نیروهای ازبک را از آنجا بیرون راند.

جنگهایی که بین صفویها و ازبکها در ولایات شمالی افغانستان از بلخ تا هرات واقع شد همه به ضرر و خرابی این ولایات عمده ی کشور تمام گردید. به هر حال صفویها ولایات هرات ، نیشابور، سیستان ، مرو و قندهار را از دست ازبکها و امراء محلی افغانی و دولت بابریه هندوستان گرفته مدتی تحت اشغال خویش قرار دادند.

شاه صفی جانشین شاه عباس یکم ، فرمانروایی تند خو و خونریز بود و بیشتر دوران فرمانروایی او سراسر بی رحمی و ستم بر مردم گذشت. در این عهد به دلیل فقدان فرماندهان شایسته نظامی، قندهار به تصرف دولت هند و بغداد به تصرف عثمانیها در آمد. شاه صفی سرانجام به دلیل زیاده روی در نوشیدن شراب و مصرف تریاک در گذشت.

شاه عباس دوم کوشید با اجرای اصلاحاتی به نابسامانیها پایان دهد و ارتش را بازسازی کند. با این همه، در این عهد نیز سیاست تبدیل زمینهای دولتی به زمینه های خاصه ادامه یافت و قندهار دوباره به تصرف ایران در آمد.
پس از وی ، در زمان حکومت شاه سلیمان و مخصوصا شاه سلطان حسین ، به دلیل آشفتگی وضع دربار، خرابی سازمان ارتش به ویژه در مناطق مرزی و عدم نظارت دولت بر امور، مخصوصا امور ایالت مرزی و دوردست، پس از مدتی در پاره ای جاها شورشهایی روی داد. مهمترین این شورشها ، شورش افغانهای ساکن قندهار بود که سرانجام برافتادن دولت صفوی را در برداشت. سلسله صفویه در سال ۱۱۳۵ منقرض شد.

سکه های رایج در زمان صفویه از زر و سیم و برنز بود ، ولی در معاملات و داد و ستد بیشتر از سکه نقره و برنز استفاده می شد و سکه های زرین کمتر در دست مردم بود و معمولا در جشن ها و تاجگذاری و اعیاد ضرب می شد. واحد پول در دوران صفوی تومان بود. سکه زر به نام اشرفی و سکه نقره بیستی ، محمدی ، شاهی و عباسی نامیده می شد و سکه های برنزی ، غازی نام داشت که معمولا به آنها فلوس می گفتند. فلوس یا فلس کلمه ای عربی که معادل فارسی آن پشیز ، پول سیاه و یا همان غازی می باشد.

این کلمه از ابولوس ( (obulus یونانی ، و ابلوس (obolus) لاتین و ابل ((obole فرانسه گرفته شده است و معادل یک ششم درهم (دراخما = Dracma) است.بر روی سکه های فلوس معمولاً تصاویر مختلفی از حیوانات و پرندگان و اشکال بروج دوازده گانه و گاهی نیز عکس شخص یا شیئی را دارد و در بعضی موارد پشت سکه اسم و تاریخ ضرب را نیز می توان مشاهده نمود.

هر سال سکه مسی جدیدی برای نوروز و یا موقع تعویض حاکم جدید به ضرب می رسید و بدین ترتیب قیمت سکه های مسی در نزدیکی نوروز پایین می آمد و پادشاه و حاکم وقت از این راه استفاده می بردند. بطوریکه گفته می شد سکه های جدید مسی را هر کیلویی دو عباسی خریداری کرده و آنرا دوباره تبدیل به سکه های مسی جدید کرده و از این راه چهار برابر استفاده می بردند و در عین حال مملکت را از داشتن پول زیاد غیررسمی حفظ می کردند. اغلب بعد از عوض شدن و ضرب سکه مسی جدید قیمت سکه مسی قدیمی به نصف می رسید.

بر روی سکه های صفوی نام و القاب شاهان به صورت جملاتی که ارادت و وابستگی آنها را به ائمه اطهار و امامان شیعه می رساند و همچنین تاریخ و نام شهری که سکه در آن ضرب شده ، نقش گردیده است. از زمان شاه عباس دوم اغلب عناوین و القاب به صورت اشعار فارسی نوشته شده و این یکی از ابداعات و نوآوریهای جالبی است که در سکه های ایرانی قبل از صفویه سابقه نداشته است. خط روی سکه های شاهان اولیه صفوی نسخ و سپس نستعلیق است. پشت سکه ها نیز جمله شهادتین ، علی ولی الله ، نام دوازده امام یا چند تن از ائمه در حاشیه و بندرت نام ضرابخانه نوشته شده است.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.