دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس

گنج و دفینه های کشف شده در تپه باستانی و تاریخی یاریم تپه در دعا سایت

دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس

دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس را برای شما عزیزان قرار دادیم . یاریم تپه یکی از آثار باستانی و تاریخی شهرستان گنبد کاووس می باشد . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با آثار تاریخی و باستانی کشف شده از تپه باستانی یاریم تپه و تصاویر و عکسهای تپه تاریخی یاریم تپه گنبد کاووس …

دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس یاریم تپه در کجاست یاریم تپه استان گلستان گنج و دفینه های یاریم تپه دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس تصاویر و عکسهای یاریم تپه گنبد آثار تاریخی و باستانی یاریم تپه
دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس

دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس,یاریم تپه در کجاست,گنج و دفینه های یاریم تپه,آثار تاریخی و باستانی یاریم تپه,یاریم تپه استان گلستان,تصاویر و عکسهای یاریم تپه گنبد

دفینه های تپه باستانی یاریم تپه گنبد کاووس

یاریم تپه گنبد آثار معماری دارد که در آنها دیوارها از خشت و کف از خاک کوبیده تشکیل شده است که متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد است.

یاریم تپه یکی از تپه های تاریخی شهر گنبد کاووس است که به دوره پیش از تاریخ تعلق دارد. این تپه تاریخی سال ۴۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در نقاط مختلف استان تپه های تاریخی زیادی به چشم می خورد، بر اساس نتایج به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در این تپه ۳۳ لایه استقراری مشخص شد که تحتانی ترین لایه آن در بردارنده بقایای دوره نو سنگی (دوره یک) است و قدمت آن حداقل به هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد.

یاریم تپه که در فاصله تقریبی ۹ کیلومتری جنوب شهرستان گنبد کاووس قراردارد، ضمن اشاره به این نکته که یاریم تپه به فارسی، نیم تپه معنی می دهد، گویی قره سو نیمی از تپه را برش داده است.

رودخانه قره سو از شمال این تپه می گذرد و تمامی قسمت شمالی آنرا شسته است. بقایای به دست آمده از این تپه حداکثر به دوره نوسنگی حدود هزاره پنجم قبل ازمیلاد می رسد.

این تپه، آثار معماری دارد که در آنها دیوارها از خشت و کف از خاک کوبیده تشکیل شده است.

فوقانی ترین لایه استقراری در یاریم تپه با سفال های مشخصه دوره پارت همراه بوده، سفالهای به دست آمده از این تپه به پنج گروه تقسیم می شوند.سفالهای دوره نوسنگی که دست ساز هستند، سفال های قرمز، سفال های خاکستری، نارنجی وقرمز پارتی.

در دوره نو سنگی ساکنان این تپه اجساد را در زیر خانه های خود و پس از دوره آهن اجساد خود را در بیرون از خانه ها در گورستانی کنار تپه دفن می کردند.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.