دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن

ذکر و دعا و سوره های قرآنی برای مرگ راحت و آسان و بدون درد در دعا سایت

دعا برای راحت جان دادن محتضر - سوره های قرآنی برای آسان جان دادن

دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن را برای شما عزیزان قرار دادیم . ذکر و دعای بسیار مجرب و قوی برای آسان جان دادن و مردن راحت و بدون درد .  سوره های قرآنی برای آسان شدن مرگ محتضر . چنانچه شخصی در حال مرگ باشد بهترین کار این است که برای آمرزش گناهانش دعا کند و همچنین برای آسان شدن مرگش ذکر گوید . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با بهترین اعمال و دعاها برای راحت جان دادن و مرگ آسان …

دعا برای راحت جان دادن محتضر - سوره های قرآنی برای آسان جان دادن سوره های قرآنی برای مرگ راحت و بدون درد ذکر و دعای مخصوص مردن راحت دعای مخصوص مرگ آسان دعای جان دادن راحت دعای آمرزش گناهان و مرگ آسان دعا برای مرگ بیمار لاعلاج دعا برای راحت جان دادن محتضر - سوره های قرآنی برای آسان جان دادن دعا برای جان دادن و مردن بیمار و مریض
دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن

دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن,دعای جان دادن راحت,دعای مخصوص مرگ آسان,دعای آمرزش گناهان و مرگ آسان,ذکر و دعای مخصوص مردن راحت,دعا برای مرگ بیمار لاعلاج,دعا برای جان دادن و مردن بیمار و مریض,سوره های قرآنی برای مرگ راحت و بدون درد

دعا برای راحت جان دادن محتضر – سوره های قرآنی برای آسان جان دادن

۱-رو به قبله کردن محتضر بر هر مسلمان واجب است.

۲- مستحب ّ است شهادتین و اقرار به دوازده امام علیهم السلام و سایر عقاید حقّه را، به کسی که در حال جان دادن است تلقین کنند. برای مطالعه احکام جامع محتضر حتما از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

آداب بر بالین محتضر

هنگام احتضار و جان دادن، زمانِ بسیار مشکل و در عین حال حسّاسى است. در آن هنگام، باید محتضر را به امورى توجّه داد; و او را تنها نگذاشت.

توبه، توجّه به خدا، ایمان به لطف او، اداى حقوق واجبه مردم و خداوند را، به او تذکّر دهند.

مرحوم «علاّمه مجلسى» مى نویسد:

«وقتى که آثار احتضار آشکار شود، محتضر این دعا را به طور مکرّر بخواند:

«اَللّهُمَ اغْفِرْ لِىَ الْکَثیرَ مِنْ مَعْصِیَتِکَ،وَ اقْبَلْ مِنِّى الْیَسیرَ مِنْ طاعَتِکَ;

خداوندا! گناهان زیاد مرا ببخش و طاعت هاى اندک مرا قبول فرما». تا این که جان دادن بر او آسان گردد.

در این حالت خویشان و فرزندان نباید او را تنها بگذارند، نزد او باشند و دعا و قرآن بخوانند; مخصوصاً سوره هاى «یس» و «صافّات» را.

همچنین، اعتقاد به توحید و صفات جمال و جلال خداوند و اقرار به رسالت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و امامت ائمّه اطهار(علیهم السلام) و اعتقاد به معاد و بهشت و دوزخ، و سایر اعتقادات را براى او بازگو نمایند و به وى تلقین کنند… و کلمه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ» را بسیار به او تلقین نمایند و او نیز بگوید; زیرا در حدیث معتبرى آمده است که هر کس سخن آخر او «لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ» باشد، داخل بهشت مى شود.

پاى محتضر را به سوى قبله برگردانند، تا فرشتگان رحمت، به او روى آورند.

در حدیث معتبرى آمده است که اگر بر میّت قبض روح دشوار باشد، او را به مکانى که در آن نماز مى گزارد، ببرند و او را در جایگاه نمازش بگذارند، تا قبض روح بر او آسان گردد.

به هنگام احتضار، چیز سنگینى بر بدن محتضر نگذارند.

در حدیث صحیح از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است:

هرگاه کسى را در وقت جان دادن، مشاهده کردید، این کلمات فَرَج را به او تلقین کنید:

لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ الْحَلیمُ الْکَریمُ، لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ الْعَلِىُّ الْعَظیمُ،

معبودى نیست جز خداى بردبار کریم معبودى نیست جز خداى والاى بزرگ

سُبْحانَ اللهِ رَبِّ السَّمواتِ السَّبْعِ، وَرَبِّ الاَْرَضینَ السَّبْعِ، وَ ما فیهِنَّ وَ ما بَیْنَهُنَّ

منزّه است خدا پروردگار آسمانهاى هفتگانه و زمین هاى هفتگانه و آنچه در آنها و مابین آنهاست

وَ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظیمِ، وَالْحَمْدُ للهِِ رَبِّ الْعالَمینَ.

و پروردگار عرش بزرگ و ستایش خاص خدا پروردگار جهانیان است.

همچنین سنّت است براى آسانى قبض روح، این دعا را به محتضر تلقین نمایند:

یا مَنْ یَقْبَلُ الْیَسیرَ، وَیَعْفُو عَنِ الْکَثیرِ، اِقْبَلْ مِنِّى الْیَسیرَ، وَاعْفُ عَنِّى الْکَثیرَ، اِنَّکَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ.

اى کسى که اندک را (از بنده ات) مى پذیرى و از (گناهان) بسیار مى گذرى; این (اعمال) اندک را از من بپذیر و این (گناه) بسیار را از من ببخش; چرا که فقط تو بخشنده مهربانى.

مرحوم «علاّمه مجلسى» در ادامه مى افزاید:

«سنّت است وقتى که محتضر جان داد، دهانش را بر هم گذارند و چانه اش را ببندند و چشمهایش را برهم آورند و دستهایش را بر پهلوهایش بکشند (تا منظره چهره و بدن او بدنما نباشد) و او را با پارچه اى بپوشانند و نزد او قرآن بخوانند».(۱)

۱. زاد المعاد، صفحه ۵۳۸ – ۵۴۰. (با تصرّف و تلخیص)

[کسی را که سخت جان می دهد]

مسأله ۵۳۸ مستحب ّ است کسی را که سخت جان می دهد، (۱) اگر ناراحت نمی شود به جایی که نماز می خوانده ببرند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

برای راحت شدن محتضر بر بالین او سوره مبارکه «یس، و الصّافات و احزاب» و «آیه الکرسی» و (آیه پنجاه و چهارم از سوره «اعراف» و سه آیه آخر سوره «بقره» بلکه هر چه از قرآن ممکن است بخوانند.

تنها گذاشتن محتضر و گذاشتن چیز سنگین روی شکم او و بودن جُنُب و حائض نزد او و هم چنین حرف زدن زیاد و گریه کردن و تنها گذاشتن زنها نزد او مکروه است .

******************************

سکرات موت یکی از سخت‌ترین لحظه‌های زندگی انسان است و از این لحظه در قرآن و روایات، به عنوان قبض روح نام برده‌اند که باید در این مرحله از زندگی خود را برای سفر به دنیای دیگر آماده کنیم و بهترین توشه‌ها را با خود برداریم.

اسلام اساساً به دو عنصر ایمان و عمل صالح تأکید بسیار زیادی دارد و رعایت این دو می‌تواند سعادتمندی و رستگاری انسان را تضمین کند. اما در جامعه مهم این است که باید عمل صالح و ایمان را برای افراد روشن و برای روشن شدن آن باید به مفاهیم قرآن و ائمه (ع) مراجعه کنیم.

ایمان و عمل صالح داشتن می‌تواند خیلی از مراحل زندگی و بعد از آن را برای انسان آسان کند. اگر در طول زندگی عمل پاکی داشته باشیم لحظه جان دادن برای انسان آسان‌تر می‌شود. حضرت عیسی (ع) همواره از خداوند برای سه مرحله سلامتی می‌خواهد. یکی آن لحظه‌ای که متولد می‌شود، دیگری آن روزی که می‌خواهد از دنیا برود و سومین لحظه دوباره زنده شدن انسان است. این مراحل از بنیادی‌ترین مراحل زندگی انسان است.

وقتی امیرالمومنین علی (ع) از پیامبر(ص) درباره سکرات موت پرسیدند پیامبر (ص) فرمودند:” این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل زندگی است” و حضرت علی (ع) مجدداً می‌پرسند آیا این قبض روح برای امت شما هم وجود دارد،‌

پیامبر فرمودند: بله هر کسی که گناه کند لحظه جان دادن برای او سخت و دردناک است. حتی اگر مسلمان باشد ولی شرایط مسلمانی را رعایت نکند، مثلا مال یتیمی را بخورد و یا به مظلومی ظلم کند و یا امثال این کارها را انجام دهد لحظه جان دادن برای او سخت می‌شود.

برای آسان شدن سکرات موت اعمالی وجود دارد که از جمله و مهمترین آنها صله رحم است در انجام این کار اصول پر رمز و رازی نهفته است بعد از توحید و اجتناب از شرک هیچ کاری همچون صله رحم ارزشمند نیست. امام صادق (ع) می‌فرمایند:” آنهایی که می‌خواهند عذاب جان دادن برایشان آسان شود صله رحم کنند.”

عامل بعدی که باعث آسان شدن سکرات موت می‌شود نیکی به پدر و مادر است. رضایت پدر و مادر به قدری مهم است که اگر آنها از دست فرد راضی نباشند انسان در لحظه جان دادن حتی نمی‌تواند اشهد خود را بگوید.

کمک به نیازمندان و رفع نیازهای آنها یکی دیگر از مواردی است که سکرات موت را آسان می‌کند. قرائت سوره‌هایی همچون یاسین و صافات و کلمات فرج می‌تواند این لحظه سخت را برای انسان آسان کند. روزه گرفتن در آخر هر ماه می‌تواند سخی مرگ را کاهش دهد و هر کس ۲۴ روز از ماه رجب را روزه گیرد فرشتگان در لحظه جان دادن حمایت می‌کند.

نماز شب هفتم ماه رجب یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند سکرات موت را کاهش دهد. شاید یکسری از افراد که به دنبال مسائل مادی هستند این حرف‌ها برایشان گنگ و نامفهوم باشد. این ما هستیم که باید سطح فکری مردم و دریافت مفهوم درست از مسائل را افزایش دهیم.

یک سری از کارها که در کتاب” منازل الاخره ” شیخ عباس قمی آمده می‌تواند راهگشای انسان در این مسیر سخت باشد.

ذکر ” یا اسمع السامعین، یا ابصرالناظرین، یا اسرع الحاسبین و یا احکم الحاکمین”

یکی از اذکاری است که فضیلت‌های بسیار زیادی برای انسان به همراه دارد و یکی از فضیلت‌های آن این‌که جان دادن را آسان می‌کند.

تلاوت سوره زلزال می‌تواند سکرات موت را آسان کند. هر کسی مدام به قرائت این سوره بپردازد خداوند در لحظه جان دادن فرشته‌ای را بر بالین او می‌فرستد و آن فرشته از طرف خدا دستور دارد که لحظه جان دادن را برای انسان آسان کند چرا که آن فرد همواره به یاد خدا بوده است.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.