دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان

ذکر و دعا و نماز مخصوص و اعمال روز دهم ماه رمضان در دعا سایت

دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان - اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان

دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان را برای شما عزیزان قرار دادیم . ذکر و دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان و اعمال مخصوص شب و روز دهم ماه رمضان با ترجمه و معنی …

دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان - اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان نماز مخصوص شب و روز دهم رمضان ذکر و دعای روز دهم رمضان دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان - اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان ترجمه دعای روز دهم رمضان اعمال مخصوص شب دهم رمضان
دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان

دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان,ترجمه دعای روز دهم رمضان,اعمال مخصوص شب دهم رمضان,ذکر و دعای روز دهم رمضان,نماز مخصوص شب و روز دهم رمضان

دعای مخصوص روز دهم ماه رمضان – اعمال شب دهم ماه مبارک رمضان

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

در دعای روز دهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا من را در ماه رمضان از کسانی قرار بده که متوکل باشم و بر تو توکل کنم و چشمم به دست دیگری نباشد؛ هر جا که می‌خواهی بدانی دعایت مستجاب شده است به دلت نگاه کن، ببین اگر ناامید از همه جا هستی، بدان که آن دعا مستجاب شده است. »

بسم الله الرحمن الرحیم

«اَللّهُمَّ اجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلینَ عَلَیکَ وَاجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْفاَّئِزینَ لَدَیکَ وَاجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْمُقَرَّبینَ اِلَیکَ بِاِحْسانِکَ یا غایهَ الطّالِبینَ»

«خدایا قرارم ده در این ماه از توکل‌کنندگان بر خودت و بگردانم در آن از سعادتمندان درگاهت، قرارم ده در آن از مقربان پیشگاهت به حق احسانت ای هدف نهایی جویندگان.»

در شرح «اَللّهُمَّ اجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلینَ عَلَیکَ»:

خدایا من را در ماه رمضان از کسانی قرار بده که متوکل باشم و بر تو توکل کنم و چشمم به دست دیگری نباشد.

شخص عربی، بدهکاری زیادی داشت. نزد امام حسین (ع) رفت و عرض کرد که بدهکاری دارم، خواستم به کریمی مراجعه کنم و به همین دلیل خدمت شما آمدم.

حضرت فرمودند؛ «سه مسأله می‌پرسم؛ اگر یکی را جواب دادی، ثلث قرضت را می‌پردازم، اگر دو تا را جواب دهی دو ثلث آن را می‌دهم و اگر تمام آنها را پاسخ دهی، تمام قرضت را می‌پردازم.»، مرد عرب گفت که آخر من پاسخ کسی چون شما را بدهم؟ که امام فرمود: «جدم می‌فرمود؛ «الاحسان به قدر معرفه» اگر بفهمم چیزی بلدی قرضت را می‌دهم.» و بعد سوال کرد: «بهترین چیزها در عالم چیست؟»، عرب گفت: بهترین چیزها ایمان به خداست. و ایمان به رسول خدا و ایمان به شما خاندان اهل بیت (ع)، سوال دوم را این‌گونه پرسید که «زینت انسان به چیست؟»، عرب گفت: زینت عالم به حلم، زینت ثروتمند به بخشش و زینت فقرا به صبر است.

حضرت فرمودند که «اگر اینها نباشند؟»، عرب گفت: باید آتشی از آسمان بیاید و اینها را از بین ببرد. عالمی که حلم ندارد، ثروتمندی که بخشش ندارد و فقیری که صبر ندارد، باید از بین بروند.

حضرت امام حسین (ع) فرمودند: «نجات از مهالک به چیست؟» عرب گفت: توکل به خدا. امام حسین (ع) تمام قرض‌های آن شخص عرب را پرداخت کرد و یک انگشتر نیز از دستشان خارج کرده است و دست مردم عرب کرد.

این حدیث را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که ماه رمضان و روزه ما را موفق کند تا به خدا توکل کنیم. من از صفر شروع کردم و با توکل به این مرحله رسیدم. طلاب جوان هم باید با توکل به درس و تحصیل خودشان ادامه دهند.

در شرح «وَاجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْفاَّئِزینَ لَدَیکَ» :

خدایا من رستگار باشم و نه شقی، اگر رستگار باشم در روز قیامت اهل بهشت می‌شوم.

در شرح فراز «وَاجْعَلْنی فیهِ مِنَ الْمُقَرَّبینَ اِلَیکَ»:

خدایا من را از مقربان درگاهت قرار بده، اینکه آدم مقرب درگاه الهی باشد خوب است نه اینکه خدا عقب بزند او را گاهی خدا غضب می‌کند و بندگان باید حواسشان را جمع کنند.

«بِاِحْسانِکَ یا غایهَ الطّالِبینَ» که در پایان دعا آمده است

یعنی به حق احسانت ای کسی که نهایت طالبین تویی، یعنی از هر جا که آدم نا امید می‌شود پیش خدا می‌رود.

هر جا که می‌خواهی بدانی دعایت مستجاب شده است، به دلت نگاه کن، ببین اگر ناامید از همه جا هستی، بدان که آن دعا مستجاب شده است. خدا خودش می‌فرماید: به عزت و جلال خودم قسم که قطع می‌کنم امید کسی را که به غیر از من امید دارد.

*******************************

نماز شب دهم ماه رمضان

عنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِب أَنَّهُ سَأَلَهُ وَ عَنْ فَضْلِ الصَّلَاهِ فِیهِ فَقَالَ مَنْ صَلَّى فِی اللَّیْلَهِ الْعَاشِرَهَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ- عِشْرِینَ رَکْعَهً (یَقْرَأُ فِی کُلِّ رَکْعَهٍ) الْحَمْدَ مَرَّهً وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ثَلَاثِینَ مَرَّهً وَسَّعَ اللَّهُ عَلَیْهِ رِزْقَهُ وَ کَانَ مِنَ الْفَائِزِین‏

از امام علی علیه السلام روایت شده است که از فضایل ماه رمضان فضایل نماز در آن از ایشان سوال شد. ایشان فرمودند هر کس در شب دهم ماه رمضان بیست رکعت (بخواند در هر رکعت) حمد یک بار و سوره توحید سی بار، خداوند رزق او را وسیع گرداند و از جمله پیروز شدگان قرارش دهد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.