دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش

مطلبی که امروز در سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com برای شما عزیزان آماده کردیم دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش هست . ذکر و دعایی بسیار موثر و مجرب مخصوص تقویت هوش و حافظه و افزایش قدرت تمرکز فوری و تضمینی . امیدوارم که کارگشای مشکلات شما عزیزان واقع شود .

دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش دعایی مخصوص زیاد شدن حافظه و هوش دعایی قوی و موثر برای افزایش تضمینی حافظه دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش دعایی برای هوش و حافظه دعای مجرب برای تقویت مغز و حافظه
دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش

دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش,دعایی برای هوش و حافظه,دعای مجرب برای تقویت مغز و حافظه,دعایی قوی و موثر برای افزایش تضمینی حافظه,دعایی مخصوص زیاد شدن حافظه و هوش

دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش

دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش دعایی مخصوص زیاد شدن حافظه و هوش دعایی قوی و موثر برای افزایش تضمینی حافظه دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش دعایی برای هوش و حافظه دعای مجرب برای تقویت مغز و حافظه
دعایی قوی و مجرب برای افزایش حافظه و تقویت ذهن و هوش

ذکر و دعایی بسیار مجرب و قوی و تضمینی مخصوص افزایش هوش و حافظه و تقویت ذهن و تمرکز و یادگیری . امیدواریم که کارگشای مشکلات شما عزیزان واقع شود .

دعایی مجرب برای زیاد شدن هوض و حافظه و قدرت مغز

پس از نماز صبح و نماز عشاء هفت مرتبه دعای ذیل را بخواند و به مدت سه یا هفت یا نه روز ادامه دهد.

(اللهم اجعل نفسی مطمئنه تؤمن بلقائک ترضى بقضائک اللهم ارزقنی فهم النبیئین و حفظ المرسلین و الملائکه المقربین اللهم عمر لسانی بذکرک و قلبی بخشیتک و سری بطاعتک و صلى الله على سیدنا محمد و على آله و سلم تسلیما .)

دعای افزایش حافظه ، ذکر تقویت حافظه

**********************************

در دین مقدس اسلام، دعاها و اذکار و همچنین اعمالی به منظور افزایش هوش و استعداد معرفی شده که رعایت آن توسط مومنین می توان راهگشا باشد.
در کتاب شریف مفاتیح ‏الجنان در فصل اول از باب اول که درباره تعقیبات است این دعا را نقل نموده است و مى‏گوید:
این دعا را پیغمبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع) براى حافظه تعلیم نمود:
« سُبْحانَ مَنْ لا یَعْتَدی عَلی اَهلَ مَمْلَکَتِهِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَاْخُذُ اَهْلَ الْاَرضِ بِاَلْوانِ الْعَذابِ ، سُبْحانَ الرَّؤُفِ الرَّحیمِ ، اللهُمَّ اجْعَلْ لی فی قَلبیْ نُوراً و بَصَرَاً و فَهْماً و عِلْماً ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیئٍ قَدیرٌ »
و نیز در خلاصه الاذکار است که در وقت مطالعه بخواند:
« اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَکْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَیْنا اَبْوابَ رَحْمَتِکَ وَانْشُرْ عَلَیْنا خَزائِنَ عُلُومِکَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ
خدایا مرا بیرون آور از تاریکى‏هاى‏ وهم،و به نور فهم گرامى‏ام بدار،خدایا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا،و خزانه‏هاى علومت را بر ما باز کن به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترین مهربانان. ».
و مؤلف محترم گوید که کسى که مى‏خواهد حافظه‏اش زیاد شود مسواک کند و قرآن بخواند و به خصوص آیه‏الکرسى را قرائت نماید و همینطور خوردن مویز در ناشتا، به خصوص اگر سرخ و بیست و یک دانه باشد، براى تقویت فهم و ذهن و حافظه نافع است خوردن حلوا و گوشت نزدیک گردن و عسل و عدس نیز مورث حفظ است …
و هر روز بعد از نماز صبح پیش از آنکه تکلم کند بگوید: « یا حى یا قیّوم فلا یفوت شیئا علمُه و لایؤده …»
و اجتناب کند از چیزهایى که سبب نسیان مى‏شود و آن … و کثرت معاصى و کثرت هموم و احزان در امر دنیا و کثرت اشتغال و علائق و … است.
در کتاب شریف کافى نیز از امام معصوم نقل شده است که از خدا بخواه که عقل تو را قوى بگرداند و از خدا طلب فهم و درک نما (بحارالانوار، ج ۱، ص ۲۲۴ روایت ۱۷ روایت عنوان بصرى)
علاوه بر دعاها و امور ذکر شده بطور کلى به دست مى‏آید که امور معنوى و عبادى براى تقویت قواى ذهنى مؤثر است و انجام گناه و مکروه براى قواى ذهنى و عقلى مضر است.
آنچه در مورد تقویت حافظه و هوش از کتب روایی و ادعیه بیان شد، علت تامه محسوب نمی شود. بعضی از عوامل مربوط به هوش و حافظه در اختیار ما نیست و مربوط به عوامل ژنتیکی و وراثتی است. به عبارت دیگر هوش و حافظه و استعداد هر انسانی برآیندی از عوامل متعدد وراثتی و محیطی است که بعضی از این عوامل در اختیار ماست. از قبیل آنچه در بالا گفته شد و بعضی از آنها از حوزه اختیار انسان خارج است مانند نقش عوامل ژنتیکی اجداد گذشته. بنابراین توقع نداشته باشید که با انجام کارهای فوق که قطعا مؤثر هستند معجزه شود که ناگهان بهره هوشی شما از ۹۰ به ۱۳۰ ارتقاء پیدا کند و اگر این چنین نشد اعتقاد به این توصیه هایی که معصومین کرده اند کم شود.
بنابراین همان طور که یک فردی که مثلا ۱۷۰ سانتی متر است نمی شود قد او را به ۱۹۰ ارتقاء داد. همین طور هوش ۱۰۰ را نمی توان به ۱۲۰ ارتقاء داد. بله، یک فرد با ۱۷۰ سانتی متر قد را می توان از طریق ورزش و تغذیه سالم تقویت کرد تا کارآیی بهتری داشته باشد.
یک هوش با نمره ۱۰۰ را می توان تقویت کرد تا کارآمدتر باشد. البته در یک دوره هایی از رشد مثل دروان جنینی و سال های اولیه زندگی کودک می توان براساس یک برنامه صحیح تغذیه مادر و همچنین تغذیه کودک و علاوه بر آن غنی کردن محیط رشد کودک با فراهم کردن محرک های سالم محیطی، حتی بهره هوشی را افزایش داد ولی در دوران جوانی و میان سالی باید بیشتر به این فکر بود که موانع کارآیی هوش را حذف کرد و عوامل شکوفایی و قابلیت ها را فراهم نمود تا آنچه دست آفرینش در خلقت انسان تعبیه کرده است به منصه ظهور رساند و این روایات و توصیه ها بیشتر ناظر به همین مسائل است.
و اما از دیدگاه روانشناسان می توان با استفاده از راهکارهای زیر به تقویت حافظه پرداخت.
۱. تقطیع : یعنی حروف را به قطعه های واژه ای و قطعه های واژه ای را به قطعه های عبارتی دسته بندی کردن از طریق تقطیع می توان حروف یا ارقام را به قطعه های معنادار تبدیل کرده و ظرفیت حافظه ی خود را افزایش داد مثلا زنجیره ی عددی ۸۳ – ۶۱۹ – ۲۱۷۷ – ۱۴۹ را به زنجیره ی ۱۴۹۲ – ۱۱۷۶ – ۱۹۸۳ (که سالهای میلادی است ) تبدیل نموده و حافظه ی خود را افزایش می دهیم .
۲. معنادار کردن : این روش بهتر از هر شیوه دیگر به حافظه کمک می کند و هر چه معنا عمیق تر یا با جزئیات بیشتری رمزگردانی شود, مطلب بهتر به یاد می ماند. بنابراین وقتی می خواهید نکته ای را از کتابی به خاطر بسپارید احتمال یادآوری آن در صورتی بیشتر است که توجه خود را بیشتر بر معنای آن مطلب متمرکز کنید تا بر واژه ها. هر چه عمیق تر و کامل تر به معنا توجه کنید بهتر آن را به یاد خواهید آورد. به عبارت دیگر به جای حفظ الفاظ معانی را حفظ نمایید.
۳. سازماندهی : با سازماندهی مطالب به راحتی می توان مطالب را یاد گرفت , حفظ کرد و سپس به یاد آورد. یعنی برای یادگیری و حفظ موضوع و مطلبی که دارای زیر مجموعه و زیرشاخه های متعدد و متکثری است آن را در یک سلسله مراتبی منطقی قرار داده و از کل به جزئ و از بالا به پائین به زیرشاخه های جزئی تر تقسیم نموده و به خاطر خود بسپارید.
۴. بافت : ما معمولا مطالبی را می آموزیم که در یک شرایط زمانی , مکانی و… خاصی یاد می گیریم این مجموعه شرایط حاکم بر فضای یادگیری را بافت می گویند ما وقتی می توانیم به آسانی مطالب را بازیابی کنیم که بافت حاکم بر بازیابی را همان بافتی قرار دهیم که در زمان یادگیری و وقوع آن وجود داشته است مثلا اگر قرار باشد شما نام همکلاسیهای دوران راهنمایی خود را بیاد آورید, با گردشی در راهروهای مدرسه ای که دوره ی راهنمایی را در آن گذرانیده اید باز یابی اسامی دوستان همکلاسی را آسان تر می توانید انجام دهید.
۵. روش پس ختام : این روش که توانایی دانشجو را در به خاطر سپردن مطالب کتابهای درسی کمک می کند به روش پس ختام معروف است که نام این روش متشکل از حروف اول شش مرحله ی آن است .
۱- پیش خوانی
۲- سؤال کردن
۳- خواندن
۴- تفکر
۵- از حفظ کردن
۶- مرور کردن .
توضیح : فرض کنید می خواهید مطلبی از یک کتاب را به خاطر بسپارید و سپس باز یابی کنید ابتدا با پیش خوانی یک برداشت کلی از موضوعات مهم انجام می دهید. این نوع پیش خوانی باعث می شود که مطالب مهم فصل را شما سازمان دهی کنید (همان طور که قبلا گذشت ) در مرحله ی دوم و سوم : دانشجو باید درباره ی هر بخشی سؤالهایی طرح کند و در مرحله ی خواندن (سوم ) باید هر بخش را به قصد پاسخ دادن به سئوالهای طرح شده بخواند. در مرحله ی چهارم به دانشجو گفته می شود که هنگام خواندن , ساختن سؤال ها و ایجاد ارتباط بین دانسته های خود درباره ی مطلب فکر کن که در واقع دانشجو به مطالب خوانده شده معنا دهی می کند. سپس در مرحله پنجم و ششم یعنی در مراحل از حفظ گفتن و مرور کردن دانشجو باید سعی کند واقعیتهای اصلی مطالب را که خوانده بیاد آورد و به سئوالهایی که خود طرح کرده , پاسخ دهد.
علاوه بر آنچه گفته شد عوامل زیر نیز در تقویت حافظه مؤثر است .
۱. تقویت تمرکز و دقت .
۲. کاهش اضطراب و کسب آرامش بویژه هنگام مطالعه .
۳. تأمین نیازهای طبیعی و فیزیولوژیکی (تغذیه ی مناسب , ورزش , رعایت بهداشت )
۴. کاهش اشتغالات ذهنی
۵. یاد خدا (انجام امور عبادی بویژه نماز اول وقت , قرائت قرآن و ادعیه )
۶. استفاده بیشتر از مواد حاوی گلوکز (مثل خرما, عسل و شیرینی جات طبیعی ). مواد دارای کلسیم و فسفر و ویتامینهای D مانند: لبنیات , روغن ماهی , C پرتقال , گوجه فرنگی , B سبوس گندم , سبزیجات تازه A هویج , جگر.
۷. تمرین و تکرار مطالب (خیلی مهم است ).
۸. بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه حدود ۱۰ دقیقه استراحت کنید.
۹. تمرینات تنفسی برای انجام این تمرین کافی است در حالت ایستاده یا درازکش ریه را از هوا پر نموده و با آرامش بازدم را انجام دهید.
دانشجوى گرامى در رابطه باعلل فراموشى باید به عرض تان برسانیم که روان شناسان معتقدند که حافظه سه مرحله دارد:
۱- رمز گردانى،
۲- اندوزش ،
۳- بازیابى.
منظور از رمز گردانى تبدیل اطلاعات فیزیکى به نوعى رمز قابل قبول براى حافظه است این مرحله همان سپردن اطلاعات به حافظه مى‏باشد اندوزش عبارت از نگهدارى و ذخیره اطلاعات رمز گردانى شده است و باز یابى فرایندى است که از طریق آن اطلاعات به هنگام نیاز از حافظه فرا خوانده مى‏شوند در نظریه‏هاى جدیدى که در رابطه با حافظه مطرح شده است اعتقاد بر این است که فراموشى ناشى از احتمال وقوع خطا در یک یا چند مرحله از این مراحل سه گانه مى‏باشد البته نباید نقش عوامل هیجانى نظیر اضطراب و استرس را در فراموشى نادیده گرفت .
توصیه ‏هاى زیر را عملى سازید:
۱- تلاوت و حفظ قرآن،
۲- پرهیز از پرخوابى و پرخورى و خوردن غذاهاى سنگین،
۳- سحرخیزى و بیدارى بین‏الطلوعین،
۴- خواندن دعاهایى که به این منظور وارد شده (در مفاتیح‏الجنان در تعقیبات مشترکه دعایى ذکر گردیده)
۵- مداومت بر مسواک زدن،
۶- خوردن عسل،
۷- خوردن کندر و زنجبیل (به مقدار کم)
۸- استراحتتان به اندازه کافى باشد و از فشار درسى و کارى خود بکاهید.
۹- به اندازه کافى تفریح داشته باشید. امید است با عمل کردن به روش مذکور و توصیه‏هاى بالا دیگر هیچ وقت دچار فراموشى مشکل‏زا نشوید.
در روایات معصومین اشاراتی به علل و موجبات فراموش شده است که اهم آنها از این قرار است:
۱- ارتکاب گناه.
۲- خوردن چیزهای ترش.
۳- خنده زیاد.
۴- بی احترامی به استاد.
۵- خوردن پنیر زیاد.
۶- غم و اندوه برای امور دنیایی.
۷- خواندن سنگ قبرها.
۸- تماشای به دار آویخته.
۹- خوردن در حالت جنابت.
۱۰- آشامیدن زیاد آب و مایعات.
۱۱- غذای داغ خوردن.
۱۲- افراط در مجامعت.
۱۳- به کار نینداختن حافظه.
( الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ )

التماس دعا

منبع : سایت ملکوتی ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.