دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی

دانلود pdf کتاب روح مجرد علامه آیه الله حاج سیّد محمد حسین حسینی طهرانی در دعا سایت

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی را برای شما عزیزان قرار دادیم . کتاب روح مجرد کتابی کامل و جامع در باب یکی از اولیای صالح خداوند می باشد که در سخت ترین شرایط روزگار زندگی می کرد و هیچ شکایتی از خداوند نداشت .

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی متن و خلاصه کتاب روح مجرد کتاب روح مجرد سید محمد حسین حسینی طهرانی کتاب روح مجرد دانلود رایگان کتاب صوتی روح مجرد دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی دانلود پی دی اف کتاب روح مجرد دانلود PDF کتاب روح مجرد

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی,کتاب روح مجرد,دانلود PDF کتاب روح مجرد,متن و خلاصه کتاب روح مجرد,دانلود پی دی اف کتاب روح مجرد,کتاب روح مجرد سید محمد حسین حسینی طهرانی,دانلود رایگان کتاب صوتی روح مجرد

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی

مشخصات کتاب:

نام کتاب: روح مجرد
نام نویسنده: علامه آیه الله حاج سیّد محمد حسین حسینی طهرانی

فهرست مطالب کتاب:

این کتاب از متن سنگینی برخوردار بوده و لازمه درک مطالب کتاب داشتن سواد نسبتاً بالا و تحصیلات حوزه ای است.

روح مجرد، مجموعه ای است درباره یکی از اولیای برحق خدا که در فواصل میانی سالهای ۱۳۱۸ ـ ۱۴۰۴ ه ق در دار دنیا زندگی کرد.

از دنیا به اندکی ناچیز قانع و در عین حال قلبش مالامال از عشق و محبت به حضرت دوست بود و لحظه ای از یاد او غافل نبود.

سید هاشم حدّاد، آن ولیّ خداست که در سختترین شرایط از نظر مادی زیست کرد و چون کوه مقاوم بود؛ بلکه با آغوش باز از ناملایمات روزگار استقبال می کرد و آنها را به گرمی می پذیرفت ؛ چرا که همه را از معشوق و محبوب می دید.

اساسا او غیر از محبوب چیزی نمی دید. برای همین با دید توحیدی و بینش خاص عرفانی به تمامی آفریده ها عشق می ورزید و در دیده ملکوتی او جز خیر و خوبی چیزی نمایان نمی شد.

این عبد صالح خدا با پشتکار زیادی که از خود در میدان جهاد اکبر نشان داد، به علوم و دانشهای بی کرانی دست یافت که زبان از گفتن آنها قاصر و کوتاه است.

دلش دریای بی انتهای عشق الهی بود و در طول عمر شریف خویش بسیاری از سالکان را دستگیری کرد و خود نیز چون شمعی سوخت و به اعلی درجات وادی توحید گام نهاد و فانی شد.

علامه محمدحسین حسینی طهرانی که خود از ره پویان وادی عشق و توحید بود، توفیق خوشه چینی از محضر سید را پیدا کرد و در سفرهای متعددی که به عتبات عالیات داشت، از نفس و بیانات گرم و روح افزای ایشان بهره مند شد. استاد هم به این شاگرد خویش علاقه ویژه داشت به طوری که در فراق وی بسیار افسرده می شد.

حداد تنها شاگردی بوده که در زمان حیات مرحوم قاضی موت اختیاری داشته است.

برخی اوقات ساعات موت او پنج و شش ساعت طول می کشید. در مجموع ۲۸ سال این روابط عاشقانه به درازا کشید تا آنکه لحظه فراق فرا رسید.

در آن لحظه، علامه نیز مثل استاد ناخوش بود و میان آنها فرسنگها فاصله وجود داشت.

سرانجام آن عارف دلسوخته بی بدیل و عاشق پاکباخته بی نظیر، کالبد جسمانی را رها و به سوی اعلا علیین پرواز کرد و جهانی از عشق و عاشقی را تا ابد در ماتم فرو برد. هر چند علامه طهرانی نمی خواست درباره این استاد خویش کتابی بنویسد، لیکن به درخواست برخی از دوستان به این عمل مبادرت ورزید و پاره ای از اسرار فیمابین خود و استاد را به رشته تحریر درآورد.

کتاب روح مجرّد در ۶۲۵ صفحه وزیری سامان یافته و تاکنون بارها تجدید چاپ شده است.

این اثر در یک مقدمه و ۱۲ بخش نگاشته شده و در آن مطالب حاشیه ای هم یافت می شود که به مناسبت نکات کلیدی کتاب عنوان شده است. از جمله آنها بحثهای مفصلی پیرامون تشیع ابن عربی است، نیز احتیاج سالک کوی دوست به استاد و راهنما، و جز آن در معرفی کتاب، بعد از طرح عناوین برخی بخشها، به مهم ترین مطالب آنها اشاره می شود. علامه طهرانی در مقدمه بطور سربسته از مقام و منزلت والا و عرفانی و بی بدیل سید سخن به میان آورده، او را از جمله شاگردان مکتب اخلاقی ـ عرفانی آیت اللّه العظمی سیدمیرزا علی آقا قاضی دانسته و اذعان نموده که جناب آقای حداد را نمی توان شناخت

«الحداد و ما ادراک ما الحداد؟». زیرا او از قدرتمندترین شاگردان آیت اللّه قاضی در سلوک راه تجرید و … پشت سر گذاشتن عالم ملک و ملکوت … و ورود در عالم جبروت و لاهوت به شمار می آمد، و به تعبیر علامه طباطبایی بسیار شوریده و وارسته بود، و به سخن آیت اللّه قوچانی، حداد تنها شاگردی بوده که در زمان حیات مرحوم قاضی موت اختیاری (۱) داشته است. برخی اوقات ساعات موت او پنج و شش ساعت طول می کشید.

علامه طهرانی درباره عجز خویش در توصیف سید گوید:

من چه گویم درباره کسی که به وصف در نمی آید، نه تنها لایوصف بود بلکه لایدرک و لایوصف بود … لذا در نوشتجات حقیر نامی از او به چشم نمی خورد… چرا؟… برای اینکه … او شاهباز بلند پروازی است که هر چه طایر فکر و اندیشه اوج بگیرد و بخواهد وی را دریابد، می بیند او برتر و عالی تر … است.»

سبب تألیف کتاب روح مجرد:

طبعا خواننده محترم از خود می پرسد با اینکه نمی توان سیدهاشم حداد را شناخت، چرا علامه طهرانی کتابی در ۶۲۵ صفحه درباره ایشان نگاشته است؟

علامه گوید: «از آنجایی که ولد ارشد … آیه اللّه … حضرت حاج سید میرزا علی قاضی آقای حاج سید محمد حسن قاضی … چندین بار پیام شفاهی و اینک با رقیمه کریمه خود کتبا از حقیر خواسته اند تا درباره حضرت آقای حاج سید هاشم حداد … آنچه را که می دانم، بنویسم … حقیر بر آن شدم که رساله ای … در اینجا گرد آورده و به ایشان و به ارباب سلوک و معرفت تقدیم کنم.»

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی

دانلود رایگان کتاب روح مجرد علامه طهرانی

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.