خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله

یا برهان یعنی چه و خواص و فضیلت گفتن ذکر یا برهان در دعا سایت

خواص ذکر یا برهان - معنی اسم برهان از اسماء الله

خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله را برای شما عزیزان قرار دادیم . اسم برهان یکی دیگر از اسم های اعظم خداوند می باشد . معنی و مفهوم اسم برهان یعنی حجت و دلیل روشن . برهان یکی از صفات خداوند است که نشان دهنده دلیل روشنی بر حقانیت خداوند می باشد . مداومت در گفتن ذکر یا برهان برای استجابت دعا و اثبات حق و رسیدن به خواسته بسیار موثر می باشد .

خواص ذکر یا برهان - معنی اسم برهان از اسماء الله یا برهان معنی و مفهوم اسم برهان ذکر یا برهان برای برآورده شدن حاجت ذکر یا برهان برای استجابت دعا ذکر یا برهان خواص ذکر یا برهان - معنی اسم برهان از اسماء الله خداوند برهان یعنی چه تفسیر اسم برهان خداوند برهان یکی از اسم های خدا برهان یعنی حجت و دلیل روشن برهان بودن خداوند اسم مبارک برهان
خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله

خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله,ذکر یا برهان,اسم مبارک برهان,برهان یکی از اسم های خدا,معنی و مفهوم اسم برهان,تفسیر اسم برهان خداوند,خداوند برهان یعنی چه,برهان بودن خداوند,یا برهان,برهان یعنی حجت و دلیل روشن,ذکر یا برهان برای استجابت دعا,ذکر یا برهان برای برآورده شدن حاجت

خواص ذکر یا برهان – معنی اسم برهان از اسماء الله

اسم مبارک خدا : بُرْهٰانُ

معنی اسم برهان : حجت و دلیل روشن

عدد ابجد اسم برهان : ۲۵۸

خواص ذکر یا برهان :استجابت دعا و حصول مقصود، اثبات حق

یکی از اسماء خداوند است ۲۵۸ بار گفتن آن جهت راهنمایی شدن به حق، موثر می باشد

برهان در کاربرد قرآنی، منحصر در گفتار نیست، بلکه بر مطلق چیزهای روشن و واضحی که حقانیت امری را به طور یقین ثابت می‌کنند و جای هیچ گونه تردیدی باقی نمی‌گذارند اطلاق شده است؛ خواه آن چیزها از سنخ قضایای ذهنی و گفتارهای منطقی باشند یا از قبیل موجودات عینی و حقایق خارجی

در آیه شریفه:

«فذنک برهـانان من ربک الی فرعون وملائه انهم کانوا قومـا فـسقین»

[۹]

از اژدها شدن عصا و سفیدی و روشنی دست حضرت موسی به عنوان دو برهان یاد شده است. در آیه: «یـایها الناس قدجاءکم برهـان من ربکم»

[۱۰]

نیز مراد از برهان، شخص رسول الله (ص) و یا خود قرآن دانسته شده است.

در تعیین مصداق برهان در آیه: «و لقد همت به وهم بها لولا ان رءا برهـان ربه»؛ «و در حقیقت (آن زن) آهنگ وی کرد و (یوسف نیز) اگر برهان پروردگارش را ندیده بود آهنگ او می‌کرد»

[۱۱]

«یَا بُرْهَان»

در فراز ۵ دعای جوشن کبیر، حضرت حق را با نام «یَا بُرْهَان‏» مورد خطاب قرار می‌دهیم. برهان به معنی حجّت و دلیل است، برهان از واقعیات محض و عقلیات صرف تشکیل شده است.

خطابه، جدل، شعر، سفسطه هیچ یک عقلی محض و واقعیت محض نیستند اما برهان واقعیت محض است، تمام عقول عالم هم برای نابودی او به میدان بیایند خدشه‌ای به این نام نمی‌توانند وارد کنند، «یَا بُرْهَان‏» ای دلیل و ای حجت، خدایا خود تو دلیل هستی.

«یَا بُرْهَان‏» در قسمت پایانی دعای عرفه آمده است :

«أَنْتَ الَّذِی تَعَرَّفْتَ إِلَیَّ فِی کُلِّ شَی‏ءٍ فَرَأَیْتُکَ ظَاهِراً فِی کُلِّ شَی‏ء»

تو در هر چیزی خودت را به من نشان دادی و من در هر چیزی تو را می‌بینم تو در هرچیز جلوه‌گری کردی و هیچ چیزی جاهل به تو نیست، آفتاب آمد دلیل آفتاب، برای تو دلیل لازم نیست.

خدایا تو خودت دلیل و حجت خودت هستی من با این نام به واسطه دیگران به تو نمی‌رسم بلکه از خود تو می‌فهمم که دیگران خلق تو از «ألغیرک من الظهور ما لیس لک» خدایا آیا غیر تو از تو ظاهرتر است؟

خدایا تو برهانی یعنی حجت کامل و دلیل قطعی و لا ریب فیه. با این نام جایی برای تردید باقی نمی‌ماند. «یَا بُرْهَان‏» ای حجت من نباید برای تو دلیل بیاورم تو خودت دلیل بر هر چیزی هستی.

حاج ملاهادی (ره) در تفسیر نام برهان این نام را از دیدگاه فلسفه بررسی می‌کند و به آیه ۳۵ سوره‌ مبارکه‌ نور اشاره دارد و می‌فرماید. «اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ» الله نور السماوات، خدا، در تمام کائنات اشراق دارد،

در دعای صباح آمده است: «مَنْ دَلَّ عَلَى ذَاتِهِ بِذَاتِه‏» ای خدایی که به وسیله ذاتت افراد را به ذات خویش هدایت کردی،

در دعای ابوحمزه داریم «بِکَ عَرَفْتُک‏» به وسیله تو من تو را شناختم. «دَلَلْتَنِی عَلَیْک‏» تو من را به خودت دلالت و راهنمایی کردی،

در کافی روایتی ذکر شده است «اعْرِفُوا اللَّهَ بِاللَّه‏ خدا را به وسیله خدا بشناسید، به وسیله خود خدا به خدا برسید،

روایت است از امام صادق علیه السلام:

«إِنَّمَا عَرَفَ اللَّهَ مَنْ عَرَفَهُ بِاللَّهِ فَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ بِهِ فَلَیْسَ یَعْرِفُهُ إِنَّمَا یَعْرِفُ غَیْرَه‏»

فقط کسی عارف خدا است که خدا را به وسیله خدا شناخته است. یعنی از طریق زمین و زمان و خورشید و ماه به خدا دست نیافته بلکه همه را رها کرده، جلوه‌گرتر از همه اینها خود خدا است، اگر کسی خدا را به وسیله خدا نشناسد عارف به خدا نیست یعنی برای غیر، وجودی بیش از خدا قائل شده خدا را نشناخته بلکه غیر را شناخته است. فقط کسی خداشناس است که خدا را به وسیله خود خدا شناخته است کسی که خدا را به وسیله خود خدا نشناخته است گویا اصلا خدایی نشناخته است بلکه غیر خدا را شناخته است.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.