خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید

عکس و تصاویر خزانه شاهی و گنجینه شاهی ایران باستان در دعا سایت

خزانه های پادشاهی در ایران باستان - گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید

خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید را برای شما عزیزان قرار دادیم . یکی از خزانه های شاهی در ایران باستان خزانه تخت جمشید می باشد که آثار فراوانی در این خزانه پادشاهی کشف شده است . خزانه ها در دوران باستان محل نگهداری پول و سکه و وسایل گرانبهای حکومتی بود …

خزانه های پادشاهی در ایران باستان - گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید نگهداری از گنجینه شاهی گنجینه و دفینه در خزانه شاهی گنجینه های پادشاهی عکس و تصاویر خزانه پادشاهی خزانه های تخت جمشید خزانه های پادشاهی در ایران باستان - گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید خزانه طلا و سکه ایران باستان خزانه تخت جمشید آثار کشف شده در خزانه شاهی
خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید

خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید,خزانه های تخت جمشید,گنجینه های پادشاهی,خزانه تخت جمشید,گنجینه و دفینه در خزانه شاهی,نگهداری از گنجینه شاهی,آثار کشف شده در خزانه شاهی,عکس و تصاویر خزانه پادشاهی,خزانه طلا و سکه ایران باستان

خزانه های پادشاهی در ایران باستان – گنجینه های شاهی خزانه تخت جمشید

از این خزانه، هزاران لوح سفالی کوچک به اندازه کف دست کشف شده است که روی آنها مطالبی به خط عیلامی درباره  کارگران و مقدار دستمزد آنها حک شده است.

خزانه شاهی” یا کاخ خزانه، ساختمان بزرگی با دیوارهای ضخیم است که در شرق کاخ ملکه(حرمسرا) در تخت جمشید قرار دارد.

قسمت عمده آن توسط اسکندر مقدونی به غارت رفت و آثار بقایای گنجینه تخت جمشید را در اینجا می توان دید.

خزانه تخت جمشید، از چند اتاق نگهبانی و چند تالار بزرگ برای نگهداری از گنجینه شاهی تشکیل شده بود و از آثار حفاری های آن، می توان به دو نقش برجسته بزرگ از صحنه بار عام شاهی اشاره کرد که نمونه سالم آن در موزه ایران باستان می باشد. نقش آسیب دیده در گوشه ای از  کاخ خزانه نگهداری می شود.

از این خزانه، هزاران لوح سفالی کوچک به اندازه کف دست کشف شده است که روی آنها مطالبی به خط عیلامی درباره  کارگران و مقدار دستمزد آنها حک شده است. دلیل سلامت معجزه آسای این الواح‌ این بوده است که این خشتهای خام در آتش برافروخته شده توسط اسکندر پخته شد و به صورت خشت سفالی در آمدند.

از روی همین الواح بود که معلوم شد کسی در تخت جمشید به بیگاری گرفته نمی شد و تمامی افراد از مزایای بیمه و حقوق عادلانه برخوردار بودند.

از نکات دیگر اینست که زنان پا به پای مردان در ساخت تخت جمشید همکاری می کردند و کارهایی از قبیل صیقل  دادن نقوش برجسته و دوخت لباس سربازان به عهده آنان بود.

همچینین زنان پس از زایمان از پاداشی بهره‌مند می‌شدند که مبلغ آن برای پسر آوردن دو برابر بوده است.

از دیگر آثار کشف شده در خزانه، مهرهای سلطنتی با نقوشی از زورآزمایی پادشاه با موجودات افسانه ای، سینی و ظرف سنگی با طرح سر قو، مجسمه های شیر و ظرف بزرگ سه پایه ای هست که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.