تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی

تصاویر و عکسهای تپه باستانی ملیان زادگاه کوروش بزرگ هخامنشی در دعا سایت

تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی

تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی را برای شما عزیزان قرار دادیم . تپه باستانی ملیان یکی از محوطه های باستانی بزرگ در بخش بیضا شهرستان سپیدان استان فارس واقع شده است . این تپه باستانی به زادگاه کوروش بزرگ هخامنشی معروف است . تپه باستانی ملیان قدمت تاریخی ۴۰۰۰ سال قبل از میلا بر میگردد . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با تصاویر و عکسهای تپه باستانی ملیان …

تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی قدمت تاریخی 4000 ساله تپه باستانی ملیان عکسهای تپه باستانی ملیان تصاویر تپه باستانی ملیان تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی تپه باستانی ملیان در کدام استان قرار دارد آثار کشف شده از تپه باستانی ملیان آثار باستانی دوران هخامنشی در تپه باستانی ملیان
تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی

تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی,تصاویر تپه باستانی ملیان,عکسهای تپه باستانی ملیان,قدمت تاریخی ۴۰۰۰ ساله تپه باستانی ملیان,آثار کشف شده از تپه باستانی ملیان,تپه باستانی ملیان در کدام استان قرار دارد,آثار باستانی دوران هخامنشی در تپه باستانی ملیان

تپه باستانی ملیان معروف به شهر باستانی انشان زادگاه کوروش کبیر هخامنشی

تپه باستانی ملیان محوطه باستانی بزرگی است که وسعت آن بیش از ۲۰۰ هکتار و در بخش بیضا شهرستان سپیدان ، در ۴۶ کیلومتری شمال شیراز و ۴۶ کیلومتری غرب تخت جمشید در ارتفاع ۱۶۱۱متر از دریا قرار دارد. بخش کوچکی از آن در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ زیر نظر دکتر ویلیام سامنر و پژوهشگران دانشگاه‌های پنسیلوانیا، میشیگان و اوهایوی آمریکا حفاری شده‌است. سامنر احتمال می‌دهد که زیر لایه‌های ساسانی ـ اسلامی نیمه غربی این محوطه استقرارگاه وسیعی از زمان هخامنشیان قرار گرفته باشد.

این محل همچنین مهم‌ترین محل شناخته شده از فرهنگ بانش میانی می‌باشد. در این محل تعدادی لوح‌های گلی ایلامی مربوط به ۱۳۰۰ تا ۱۰۰۰ پ م بدست آمده‌است که بیشتر آن‌ها در دانشگاه پنسیلوانیا نگهداری می‌شود. از دوره بانش انتهایی در تل ملیان دیوار یک شهر بزرگ با وسعت ۲۰۰ هکتار بدست آمده که از آجرخشتی ساخته شده‌است و همدوره شوش است. بخش بیرونی دیوار دارای پی سنگی بوده که آن را در مقابل قلعه کوبها محکم کند و خود دیوار از از دیوارهایی موازی تشکیل شده که راهروهایی را درون خود ایجاد می‌کند.

قطر دیوار کمتر از ۵ متر نیست. ساخت چنین دیوار عظیمی به طول پنج کیلومتر باید جهت محافظت از شهر در مقابل حکومت‌های قدرتمندی در همسایگی باشد که سایه سنگین حملات آن‌ها مرتباً شهر را تهدید می‌کند. این دشمن لشکری داشته که به راحتی قادر بوده دیوارهای ساده را تخریب کند و مردم ملیان مجبور شده‌اند چنین دیوار مستحکمی بسازند.

پیشینه

این تپه را محل شهر باستانی انشان می‌دانند. کوروش بزرگ هنگامی که در سال ۵۳۹ق. م قدم به بابل نهاد، خود را «شاه انشان» پسر کمبوجیه، شاه (شهر) انشان، نوه کوروش، شاه (شهر) انشان، نبیره چیش پش، شاه بزرگ، شاه (شهر) انشان» خوانده‌است. بر اساس یافته‌های جدید تاریخی، آغاز سلطنت چیش پش به حدود ۶۳۵ق. م بازمی‌گردد، احتمالاً در فاصله بین ۶۴۸ تا ۶۳۵ق. م، یعنی زمانی که ایلامی‌ها درگیر جنگ با آشوریان بودند، مردمی که گروهی از محققان آنان را «انشانی‌ها» و گروهی دیگر نخستین هخامنشیان می‌دانند، حکومت اَنشان را به دست گرفته‌اند. بنابر تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، از آثار دوران هخامنشی در این تپه، چند تکه سفال به دست آمده که آن را به موزه ایران باستان منتقل نموده‌اند.

آثار

در کاوش‌هایی که طی سال‌ها در این محوطه انجام شده کارشناسان توانسته‌اند آثار معماری، آجر کتیبه دار و اشیای باستانی زیادی را کشف و شناسایی کنند. کارشناسان در جریان کاوش و حفاری‌های باستان‌شناسی در بخش‌های مختلف شهر باستانی انشان توانسته‌اند بقایای معماری‌های مختلفی را از دوران آغاز ایلامی (سه هزار تا دو هزار و ۸۰۰ پیش از میلاد)، ایلامی قدیم (دو هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ پیش از میلاد) و ایلامی میانه (یک هزار و پانصد تا یک هزار و ۱۰۰ پیش از میلاد) را شناسایی کنند.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.