برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس

تصاویر و عکس های برج گنبد قابوس شاهکار معماری ایران در دعا سایت

برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس

برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس را برای شما عزیزان قرار دادیم . برج گنبد قابوس یکی از زیباترین و بزرگترین برج های تمام آجری و یکی از آثار بینظیر و شگفت انگیز و شاهکار معماری در ایران باستان می باشد . برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس در استان گلستان قرار دارد و ۷۲ متر ارتفاع دارد . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با اطلاعات و مطالب و تصاویر و عکس هایی از برج گنبد قابوس …

برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس معمار و پلان و نقشه گنبد قابوس عکس برج گنبد قابوس دلیل ساخت برج گنبد قابوس تصاویر زیبا از برج گنبد قابوس تحقیق و مقاله درباره برج گنبد قابوس بلندترین برج اجری جهان از چه ساخته شده برج گنبد قابوس در کدام شهر قرار دارد برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس برج گنبد قابوس برج قابوس بن وشمگیر گنبد کاووس برج تمام آجری گنبد قابوس انعکاس صدا در برج گنبد قابوس گلستان ارتفاع برج گنبد قابوس
برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس

برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس,برج گنبد قابوس,برج تمام آجری گنبد قابوس,عکس برج گنبد قابوس,تصاویر زیبا از برج گنبد قابوس,برج گنبد قابوس در کدام شهر قرار دارد,ارتفاع برج گنبد قابوس,معمار و پلان و نقشه گنبد قابوس,دلیل ساخت برج گنبد قابوس,بلندترین برج اجری جهان از چه ساخته شده,انعکاس صدا در برج گنبد قابوس گلستان,برج قابوس بن وشمگیر گنبد کاووس,تحقیق و مقاله درباره برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس بزرگترین برج آجری جهان و زیباترین شاهکار معماری ایران + عکس

برج گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است.

این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به پانزده متر از زمین بلندتر است قرار دارد. بلندای بنا به همراه پی آن ۷۲ متر می‌باشد. این بنا در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی و در زمان پادشاهی کاووس بن وشمگیر و در شهر گنبدکاووس که پایتخت پادشاهان آل زیار آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.

آرتور پوپ در مورد این بنا چنین نوشته‌است:

در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر بیابان‌های پهناور آسیا یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با همه شکوه و بزرگی خود قد برافراشته‌است. این بنا گنبد کاووس، آرامگاه کاووس بن وشمگیر است و برج آرامگاه از هرگونه آرایش سلام به دور است. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین بزرگ و مقتدر وجود دارد.

و ویل دورانت در مورد آن نوشته‌است:

گرگان در قرن ۱۰ میلادی (دوره آل زیار) یکی از ولایت‌های بزرگ ایران بود و به امیران روشنفکر نامور بود، مانند کاوووس وشمگیر که ابن سینا را به دربار خود خواند. این شهر گنبدی ۵۲ متری دارد.

گنبد کاووس شامل دو بخش است :

۱:پی یا پای‌بست بنا و بدنه

۲:گنبد مخروطی

پی‌سازی بنا از زمین سفت آغاز و تا بلندای ۱۵ متری با آجر و مصالح مانند خود بنا انجام شده‌است. درون پای بست سردابی وجود داشته که پاکار تاق آن هنوز بر جای است ولی بر اثر کاوش‌های پیاپی کاوشگران که در پی گنج بوده‌اند آثاری از کف آن بر جای نمانده‌است.

بدنه گرد بیرونی گنبد کاووس دارای ۱۰ تَرک (دندانه نود درجه) است (همانند ستاره ده پر) این ترک‌ها که در سمت‌های آن و به فاصله‌های برابر از یکدیگر قرار دارند، از پای‌بست بنا آغاز و تا زیر سقف گنبدی ادامه می‌یابد و میان این ترک‌ها با کوهه‌ای آجری پر شده‌است. بالای این ترک‌ها (به جز در ورودی) به اندازه ۱٫۳۴ متر از یکدیگر فاصله دارند. قطر درونی گنبد به بلندای ۹ متر و ۷۰ سانتی‌متر و قطر آن از کف ترک‌ها به بلندای ۱۴ متر و ۶۶ سانتی‌متر و بلندای قطر آن از بالای ترک‌ها یا به گفته‌ای قطر پای‌بست آن ۱۷ متر و ۶ سانتی‌متر است. کلفتی میل از پایین به بالا کرنش کمی دارد و در بلندای ۳۷ متری، گنبد مخروطی بنای برج را تکمیل می‌کند.

این گنبد که در شمال استان گلستان در شهر گنبد کاووس است با آجرهای ویژه دنباله‌دار کفشکی ساخته شده‌است، یک پوسته رک‌است.

بلندای این گنبد مخروطی ۱۸ متر است و در بدنه شرقی روزنه‌ای جای داده شده که بلندای آن یک متر و نود سانتیمتر است. پهنای روزنه در بالا ۷۳ و در میانه ۷۵ و در پایین ۸۰ است. در گوشه جنوبی آن یک ورودی است که ۵/۱ متر پهنا و ۵۵/۵ متر بلندا دارد. در درون تاق نیم گرد سر در آن، مقرنسی است که به دیده می‌رسد در گام‌های نخستین پیشرفت این‌گونه آراستگی سازه و گچ‌بری است. شاید این مقرنس ساده ولی زیبا از نخستین نمونه‌های مقرنس‌سازی در بناهای اسلامی باشد که به مرور تکمیل شده‌است.

دکتر ویلسن آمریکایی نماینده دانشگاه پنسیلوانیا نیز در بازدید و پژوهشی که از این بنا داشته دربارهٔ این مقرنس‌ها چنین نوشته‌است: بالای در، درون نیم گرد ورودی گیلویی مقرنسی است که در گام‌های نخستین پیشرفت می‌باشد و این یکی از نمونه‌های آراستن بنا است که از پایه‌های یک معماری که پستر اهمیت پیدا کرده‌است. دو سو نگاشته کوفی، به صورت کمربندی، بدنه را آرایش کرده‌است که یک سوی آن در ۸ متری پای آن و دیگری بالا در زیر گنبد مخروطی است. گونه نوشته کوفی نگاشته‌ها ساده و آجری است و الفبای آن آرایش ندارند. برجسته و خواناست و دورادور آن‌ها قاب مستطیلی شکلی است از آجر.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.