ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض

ایام البیض چه روزی است و خواص و فضیلت ایام البیض ماه رمضان در دعا سایت

ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است - فضیلت و اعمال ایام البیض

ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعاگو ۲agoo.com ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض را برای شما عزیزان قرار دادیم . ایام البیض چه روزی است و چند روز است ؟ در ایام البیض چه کارهایی انجام می دهند ؟ ایام البیض روزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ماه مبارک رمضان می باشد . اعمال مخصوص برای ایام البیض نقل شده است از جمله خواندن آیات قرآن کریم و روزه گرفتن . خواندن دعای مخصوص در ایام البیض موجب آمرزش گناهان و شفای بیماری و ادای دین و قرض می شود . در ادامه از دعا سایت همراه ما باشید با اعمال و عبادات مخصوص ایام البیض ماه رمضان سال ۹۸ …

ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است - فضیلت و اعمال ایام البیض فلسفه ایام البیض عبادت خدا و تهذیب نفس در ایام البیض روزه گرفتن در ایام البیض ذکر و دعای مخصوص ایام البیض خواندن قرآن کریم در روزهای ایام البیض تلفظ و عبادات ایام البیض ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است - فضیلت و اعمال ایام البیض ایام البیض سال 98 چه روزی است ایام البیض چه روزی است ایام البیض چند روز است ایام البیض اعتکاف آداب و اعمال مخصوص ایام البیض
ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض

ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض,ایام البیض سال ۹۸ چه روزی است,آداب و اعمال مخصوص ایام البیض,ایام البیض چه روزی است,ذکر و دعای مخصوص ایام البیض,عبادت خدا و تهذیب نفس در ایام البیض,ایام البیض چند روز است,خواندن قرآن کریم در روزهای ایام البیض,تلفظ و عبادات ایام البیض,فلسفه ایام البیض,ایام البیض اعتکاف,روزه گرفتن در ایام البیض

ایام البیض ماه رمضان چه روزهایی است – فضیلت و اعمال ایام البیض

در فقه اسلام بر اقامت سه روز در مسجد برای عبادت خدا و تهذیب نفس اطلاق می شود.

ابن مسعود سبب نامیدن این ایام به «ایام البیض» را چنین نقل می کند.

از نبی اکرم(ص) شنیدم که می فرمودند: هنگامی که جناب آدم (ع) عصیان کرد منادی از عرش ندا داد. ای آدم از جوار رحمت من بیرون شو، زیرا کسی که عصیان مرا کند در جوار من نیست، حضرت آدم و فرشتگان گریستند، سپس خداوند جبرییل را نزد حضرت آدم فرستاد.

جبرییل حضرت آدم را در حالی که رنگ او از نورانیت بهشتی به تیرگی تغییر کرده بود به زمین فرود آورد و ملائکه با دیدن این وضع فریاد برآوردند:

خدایا، خلقی آفریدی و از روح برگزیده خود در او دمیدی و ملائکه را به سجده او درآوردی و به یک گناه سفیدی او را به سیاهی مبدل کردی.

پس منادی از آسمان ندا کرد که امروز را برای خداوند روزه بگیر و آن روز سیزدهم ماه بود و چون آدم آن روز را روزه گرفت و قسمتی از تیرگی حضرت آدم (ع) برطرف شد تا این که در پایان این سه روز به حالت اول خود برگشت به این دلیل این ایام را «ایام البیض» نامیده شد.

قدمت ایام البیض

شرح و نزول برخی از آیات قرآن کریم دال بر این است که ایام البیض در ادیان الهی سابقه دیرینه ای داشته و در اسلام استمرار یافته و احتمالا پاره ای از احکام و شرایط آن تغییر کرده است.

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

«و عهدنا الی ابراهیم و اسمعیل ان طهرا بیتی للطائفین و العاکفین و الرکع السجود»

و ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان از هرگونه آلودگی تطهیر کنند.

علامه طباطبایی(ره) در تفسیرالمیزان می نویسد:

زمانی که حضرت مریم (س) به افتخار دیدار با فرشته الهی نایل آمد از مردم فاصله گرفت، هدف از دوری کردن از مردم روی آوردن به سنت اعتکاف بوده است.

علامه مجلسی در بحارالانوار از اعتکاف حضرت سلیمان (ع) در بیت المقدس روایت کرده است و علامه حلی (ره) نیز در کتاب تذکره الفقها به مشروعیت این ایام در ادیان پیش تصریح کرده است کــــه «ایام البیض» دارای پیشینه ای به قدمت همه ادیان الهی و آسمانی است.

اعمال ایام البیض

روزه گرفتن؛

حضرت رسول اکرم(ص) می فرمایند: هرکس سه روز از وسط ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب هایش به نماز شب قیام کند از دنیا رحلت نمی کند مگر با توبه نصوح و امام صادق(ع) فرمودند: هرکس ایام البیض ماه رجب را روزه بگیرد خداوند متعال به ازای هر روز ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او می نویسد و او روز قیامت در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد.

اعمال ام داوود؛

از عمده ترین اعمال ایام البیض اعمال ام داوود است و برای برآمدن حاجات و برطرف شدن گرفتارها و دفع ظلم ظالمان موثر است و کیفیت و اجرای آن در کتب مفاتیح الجنان و مصباح شیخ آمده است.

خواندن آیات قرآن کریم؛

در این ایام به خواندن آیات سوره انعام، اسرا، کهف، لقمان، یس، صافات، فصلت، شوری، دخان، آیه الکرسی، فتح، واقعه، ملک، قلم و انشقاق سفارش شده است.

همچنین از دیگر اعمال این ایام زیارت امام حسین(ع) و به جای آوردن چهار رکعت نمازی که حضرت امیر (ع) در این روز به جای آورد.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاگو (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.