اعمال و رفتار روز جمعه – غسل و دعا و صدقه در روز جمعه

در روز جمعه چه کارهایی را باید انجام داد ؟ در دعا سایت

اعمال و رفتار روز جمعه - غسل و دعا و صدقه در روز جمعه

اعمال و رفتار روز جمعه – غسل و دعا و صدقه در روز جمعه

انجام چه کارهایی در روز جمعه توصیه شده است ؟ غسل روز جمعه و صدقه دادن و دعاهای مخصوص روز جمعه . روایتی از امام صادق (ع) درباره روز جمعه . ناخن گرفتن در روز جمعه . دعاها و سوره های قرآنی مخصوص خواندن در روز جمعه . در ادامه از دعا سایت درخدمت شما هستیم با اعمال و کارهای مخصوص روز جمعه …

اعمال و رفتار روز جمعه - غسل و دعا و صدقه در روز جمعه کارهایی که در روز جمعه باید انجام داد غسل مخصوص روز جمعه صلوات روز جمعه صدقه دادن در روز جمعه سوره های قرآنی در روز جمعه دعای روز جمعه اعمال و رفتار روز جمعه - غسل و دعا و صدقه در روز جمعه اعمال روز جمعه
اعمال و رفتار روز جمعه – غسل و دعا و صدقه در روز جمعه

اعمال و رفتار روز جمعه – غسل و دعا و صدقه در روز جمعه,دعای روز جمعه,اعمال روز جمعه,صدقه دادن در روز جمعه,غسل مخصوص روز جمعه,سوره های قرآنی در روز جمعه,کارهایی که در روز جمعه باید انجام داد,صلوات روز جمعه

اعمال و رفتار روز جمعه – غسل و دعا و صدقه در روز جمعه

۱_غسل جمعه کند

از جمله اعمال مستحبى است که بر آن تأکید بسیار شده و در روایت آمده که حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله‏ به امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود:یا على!در هر جمعه غسل کن،گرچه به خاطر آن غذای خود را براى بدست آوردن آب جهت‏ غسل کردن بفروشى و گرسنه بمانى

دعا هنگام غسل

أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اجْعَلْنِی مِنَ التَّوَّابِینَ وَ اجْعَلْنِی مِنَ الْمُتَطَهِّرِینَ.

وقت غسل جمعه پس از طلوع فجر تا زمان ظهر است و هرچه نزدیکتر به ظهر انجام شود،بهتر است.

۲_سر را با گل خطمى شستن

ایمنی از بیمارى پیسى و دیوانگى

۳_ناخن و موى پشت لب گرفتن

ثواب بسیار دارد و روزی را افزون میسازد،و او را از گناه تا جمعه دیگر دور میکند،و از بیماری دیوانگى‏ و جذام و پیسى ایمنى می‏دهد،و بهتر است در وقت چیدن ناخن و زدودن موی پشت لب بخواند:

بسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ  وَ عَلَى سُنَّهِ مُحَمَّدٍ [رَسُولِ اللَّهِ ‏] وَ آلِ مُحَمَّد

و در گرفتن ناخن،از انگشت کوچک دست‏ چپ شروع،و به انگشت کوچک دست راست ختم نماید،و این شیوه را در گرفتن ناخنهای پای خود نیز رعایت کند پس از آن‏ ناخنهای چیده را دفن کند.

۴_استعمال بویخوش و جامه ‏های پاکیزه خود را بپوشد.

۵_صدقه دادن

:ثواب صدقه دادن در شب و روز جمعه،هزار برابر اوقات دیگر است.

۵_برای خانواده خود خوردنی های خوب و تازه از قبیل میوه و گوشت تهیه کند تا به آمدن جمعه شاد شوند.

۶_پیش از خوردن صبحانه انار و پیش‏ از ظهر هفت برگ کاسنى بخورد،

از موسى بن جعفر علیهما السّلام روایت شده:هرکه در روز جمعه وقتى که ناشتاست یک انار بخورد،تا چهل‏ روز دل او را نورانى گرداند.و اگر دو انار بخورد تا هشتاد روز و اگر سه انار،تا صدوبیست روز،وسوسه شیطان را از او دور گرداند و هرکس وسوسه شیطان از او دور شود نافرمانى خدا نکند و هرکه نافرمانى خدا نکند وارد بهشت شود.

۷_ خود را از کارهای دنیا فارغ کند،و به آموختن دین بپردازد

از امام صادق علیه السّلام نقل شده:بدا به‏ حال مسلمانى که د رطول هفته روز جمعه را صرف یادگیرى مسائل دینى خود نکند،و براى این عمل مهم،خود را از کارهاى دیگر فارغ نسازد.

از حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله روایت شده:هرگاه در روز جمعه ببینید پیرمردی سرگذشت دوران جاهلیت و کفر را براى‏ مردم بیان مى‏کند،بر سرش سنگریزه بزنید.

۸_هزار مرتبه صلوات فرستادن

از امام باقر علیه السّلام روایت شده:هیچ عبادتى‏ در روز جمعه نزد من محبوب‏تر از صلوات نیست

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.