آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان

آثار و فواید ذکر بر روح و روان - ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان

آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان

در این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان را برای شما عزیزان قرار دادیم . ذکر و یاد خدا آرامش بخش دل هاست .

آثار و فواید ذکر بر روح و روان - ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان فوائد ذکر خدا فضیلت ذکر شرایط ذکر گفتن ذکر و آثار ذکر ذکر خدا در قرآن ذکر برای روح و روان ذکر برای آرامش قلب خواص و فوائد ذکر گفتن ثمرات ذکر برای تقویت روح و روان انسان بهترین ذکر نزد خداوند بهترین ذکر پیش خدا آثار و فواید ذکر بر روح و روان - ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان آثار و فواید استغفار و ذکر
آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان

آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان,ذکر برای روح و روان,خواص و فوائد ذکر گفتن,ثمرات ذکر برای تقویت روح و روان انسان,ذکر برای آرامش قلب,فوائد ذکر خدا,فضیلت ذکر,شرایط ذکر گفتن,بهترین ذکر پیش خدا,بهترین ذکر نزد خداوند,ذکر خدا در قرآن,ذکر و آثار ذکر,آثار و فواید استغفار و ذکر

آثار و فواید ذکر بر روح و روان – ثمرات ذکر خداوند در سازندگی روحی و اخلاقی انسان

یکی از زیباترین جلوه های ارتباط عاشقانه با خدا و اساسی ترین راه های سیر و سلوک ، ذکر است؛ یعنی مترنّم بودن زبان و قلب انسان به اسماء حُسنای الهی و شاداب نگه داشتن گل روح در زیرباران یاد حق.

ذکر خدا، از یاد بردن هستی محدود خویش در رهگذر یاد اسمای الهی است و تداوم و استمرار آن زنگار گناهان را از روی دل می زداید؛ زیرا غفلت و فراموشی حق تعالی ، ساحت دل را مکدّر می کند.ذکر خداوند آثار و ثمرات اعجاب آور و باشکوهی دارد که هریک از آنها در سازندگی روحی و اخلاقی انسان تأثیر به سزایی دارد.

این آثار عبارتنداز:

۱- یاد خدا نسبت به بنده

اولین اثر یاد خدا این است که خدای متعال نیز انسان را یاد می کند. «مرا یاد کنید تا شمارا یاد کنم ».

۲- روشنی دل

خداوند؛ ذکرخویش را موجب نورانی شدن و بیداری دل ها می داند. مردن دل و افسردگی از هولناک ترین سیه روزی هاست.

یکی از موثرترین عوامل علاج مرگ دل و احیای دوباره آن، پناه بردن به ذکر خداست؛ ذکرحق نور است و مداومت درآن ، قلب را از تاریکی و ناامیدی و قساوت نجات می دهد.

۳- آرامش قلب

به تعبیر قرآن طمأنینه و سکون قلب از جمله آثار مستقیم یاد خداست. «کسانی که ایمان آورده اند و دل هایشان به یاد خداست، بدانید تنها با یاد خدا دل ها آرام می گیرد.»

۴- خشیت و ترس از خدا

از جمله آثار یاد خدا برای مومنان، خداترسی و خشیت می باشد. قرآن در این زمینه می فرماید: «تنها مومنان هستند که هرگاه یاد خدا به میان آید، دل هایشان ترسان شود».

یکی از موثرترین عوامل علاج مرگ دل و احیای دوباره آن، پناه بردن به ذکر خداست؛ ذکرحق نور است و مداومت درآن ، قلب را از تاریکی و ناامیدی و قساوت نجات می دهد

۵- بصیرت یافتن و شناخت شیطان

یکی از عوامل اصلی سقوط انسان و سیه روزی او، افتادن به دام های ناپیدای شیطان است و ذکر حق به انسان بصیرتی می دهد که وسوسه های پنهان و دام های ناپیدای شیطان را به سهولت بشناسد و در دام او نیفتد.

۶- بخشش گناهان

از آثار و ثمرات اخروی یاد خداوند ، مغفرت الهی می باشد که شامل حال یادکنندگان خدا می گردد و اضافه برآن ، خداوند وعده اجر و پاداش بزرگ نیز به ایشان داده است.

۷- حکمت و علم

یکی دیگر از ثمرات ذکر ، پختگی عقل و کمال و حکمت است. ذکر باعث فروزان شدن قوه ادراک انسان و جوشش فکر و اندیشه می شود. جان فرد شایستگی این را پیدا می کند که منعکس کننده حقایق غیبی در خود گردد و خداوند به اندیشه و عقل این افراد مدد رساند.

در روایات و احادیث ما به جایگاه مهم ذکر و برخی اذکار شریف و آثار مهم آنها تصریح شده است که به برخی از آنها اشاره می نمائیم.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به اصحابشان فرمودند: آیا می خواهید شما را به بهترین و پاکیزه ترین کارهایتان نزد پروردگارتان، و رفعت دهنده ترین اعمال در درجات معنویات، و آنچه برای شما بهتر از درهم و دینار است، و آنچه بهتر از روبرو شدن با دشمنان و مقابله با آنهاست، راهنمایی کنم؟ همگی گفتند: آری ای رسول خدا صلی الله علیه و آله، ایشان فرمودند: آن ذکر کثیر خداوند متعال است.

**************************************************

بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.